Ukraińscy żołnierze będą leczyć się w państwowym ośrodku w Lądku – Zdroju

Wczoraj w nocy 27 żołnierzy rannych w walkach na wschodzie Ukrainy przyjechało na leczenie i rehabilitację do uzdrowiska w Lądku-Zdroju – informują lokalne media. W Kotlinie Kłodzkiej zostaną do połowy marca, później przyjedzie kolejna grupa.

Cudem przeżyliśmy– mówią ukraińscy żołnierze, którzy przyjechali do Lądka Zdroju. Na froncie w Donbasie odnieśli ciężkie obrażenia. Mają uszkodzone kręgosłupy, stracili kończyny. Niektórzy poruszają się o kulach, wielu potrzebuje przede wszystkim wsparcia psychicznego. Każdego dnia podczas walk na wschodzie Ukrainy ginie średnio dwóch żołnierzy. To daje 700 ofiar rocznie.

Czytaj również: Zabici i ranni na donbaskim froncie [+MAPA]

Ukraińscy żołnierze będą korzystać z czterech zabiegów leczniczych dziennie. – Ranni Ukraińcy nie zajmują miejsc leczniczych naszym kuracjuszom. Płacą za pobyt sami i korzystają z komercyjnego hotelu– mówi Zbigniew Piotrowicz, prezes uzdrowiska Lądek-Długopole. Za dwutygodniowy pobyt i leczenie żołnierzy w uzdrowisku w Lądku-Zdroju strona ukraińska płaci około 1600 zł od osoby. Przyjazd pomógł zorganizować Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Pracownicy uzdrowiska zapowiadają, że zrobią wszystko, by pacjenci z Ukrainy mogli choć przez chwilę zapomnieć o dramacie wojny.

Ukraińscy żołnierze ranni w walkach z prorosyjskimi separatystami

kresy.pl/ wroclaw.tvp.pl/ radiowroclaw.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    krok :

    Hehe 1600 zł na leczenie chorego żołnierza to powalająca kwota, na pewno zaspokoi to wydatki. Swoją drogą, jak tak duży kraj jak ukraina, nie może wyleczyć 700 swoich obywateli rocznie ? A na pomniki mordercy bandery im pieniędzy nie brakuje. Może zwiększyć ubezpieczenie zdrowotne pracujących ukraińcow w Polsce ?