W Kijowie miało odbyć się Forum Mniejszości Narodowych. Zgodnie z zapowiedziami na salę, w której się rozpoczęło wkroczyli ukraińscy nacjonaliści.

Forum Mniejszości Narodowych miało konferować w hotelu Hilton Kyiv. Organizatorem konferencji była mało znacząca partia „Rozumna Siła”. Miała być ona poświęcona przede wszystkim nowej ukraińskiej ustawie oświatowej, którą wielu przedstawicieli mniejszości, a także rządy Węgier, Bułgarii czy Rumunii, uważają za dyskryminacyjną i prowadzącą do likwidacji większości szkół prowadzących nauczanie w językach innych niż ukraiński.

Ochroniarzom nie udało się powstrzymać przed wkroczeniem na salę młodych osób, które zażądały przerwania Forum uznając je za „bezprawne”. Można podejrzewać, że są to ukraińscy nacjonaliści, bowiem akcji intruzów towarzyszyły okrzyki „Sława Ukrainie, herojam sława”. Jeszcze w sobotę, zerwanie forum zapowiedziała neobanderowska partia Swoboda. Neobanderowcy określają „Rozumną Siłę” jako budowaną przez osoby z dawnej Partii Regionów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sieci pojawiły się już nagrania wideo, obrazujące jak grupa nacjonalistów wkracza do sali i wdaje się w dyskusję z prowadzącym i głównym organizatorem Forum, Ołeksandrem Sołowiowem. W efekcie Forum zostaje przerwane. Wiadomo, że przebywał na nim co najmniej jeden zagraniczny gość, polityk Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, Rumen Geczew.

Jak twierdzi portal Gławkom, na miejscu pojawili się funkcjonariusze policji. W dyskusji z Sołowiowem jaką na korytarzu odbywał z jeden z intruzów, zarzucał on politykowi, że nie jest „czystym Ukraińcem”. Inny protestujący mówił z kolei o „separatystycznym zebraniu”.

Czytaj także: Ukraina: Polacy obawiają się nowej ustawy oświatowej

glavcom.ua/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz