Administracja wojskowa stolicy Ukrainy poinformowała, że nad Kijowem zostało zauważonych sześć rosyjskich balonów. Większość z nich miała zostać zestrzelona.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, administracja wojskowa stolicy Ukrainy poinformowała, że nad Kijowem zostało zauważonych sześć rosyjskich balonów. Większość z nich miała zostać zestrzelona.

Stwierdzono, że balony mogły być wyposażone w sprzęt rozpoznawczy, ale nie określono, kiedy przelatywały nad stolicą, chociaż w środę w Kijowie wydano alerty lotnicze.

“Według informacji, które są obecnie wyjaśniane, były to balony, które poruszają się w powietrzu pod wpływem wiatru” – napisała administracja wojskowa w aplikacji komunikacyjnej Telegram.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie na całym świecie odnotowano wiele incydentów z udziałem balonów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło Stany Zjednoczone o wysłanie ponad 10 balonów w ich przestrzeń powietrzną od stycznia 2022 r. „Nierzadko zdarza się, że Stany Zjednoczone nielegalnie wkraczają w przestrzeń powietrzną innych krajów” – powiedział podczas konferencji prasowej  rzecznik resortu Wang Wenbin – „Tylko od zeszłego roku amerykańskie balony przelatywały nielegalnie nad Chinami ponad 10 razy, bez zgody chińskich władz”.

Zapytany, jak Chiny zareagowały na te ingerencje w przestrzeń powietrzną, Wang odpowiedział jedynie, że „postępowanie było odpowiedzialne i profesjonalne” – zacytował portal France24.

„Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o amerykańskich balonach na dużych wysokościach, które nielegalnie wlatują w chińską przestrzeń powietrzną, sugeruję, abyś zwrócił się do strony amerykańskiej” – powiedział dziennikarzom Wang.

Biały Dom w poniedziałek zaprzeczył oskarżeniom Pekinu, jakoby Stany Zjednoczone wysyłały nad Chiny balony w celu prowadzenia obserwacji. „Wszelkie twierdzenia, że rząd USA używa balonów obserwacyjnych nad ChRL, są fałszywe” – napisała na Twitterze rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson, dodając, że to Chińska Republika Ludowa „prowadzi program wysyłania balonów obserwacyjnych na dużych wysokościach w celu zbierania danych wywiadowczych”. 

W poprzednią sobotę amerykańskie samoloty zestrzeliły chiński balon jaki przeleciał nad USA. Władze tego państwa określiły balon jako służący szpiegostwu. Chińczycy utrzymywali natomiast, że był to balon meteorologiczny.

W sobotę premier Kanady Justin Trudeau ujawnił, że Amerykanie zestrzelili w przestrzeni powietrznej jego państwa „niezidentyfikowany obiekt”. Także on nie skonkertyzował jaki obiekt był celem zestrzelenia. Wiadomo natomiast, że operacja zotała przeprowadzona po rozmowie telefonicznej Trudeau z prezydentem USA Joe Bidenem. Choć do zestrzelenia “obiektu” doszło nad terytorium Kanady, to badania jego szczątków będą prowadzone wspólnie przez kanadyjską policję i amerykańskie Federalne Biuro Śledcze.

W niedziele Chińczycy poinformowali o wykryciu „niezidenfikowanego obiektu” latającego nad portem miasta Qingdao, jednego z największych portów towarowych świata.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply