Ukraińcy przemycali obywateli Afganistanu

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 80 osób usiłujących nielegalnie przedostać się z terytorium Białorusi do Polski.

W środę funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 80 osób usiłujących nielegalnie przedostać się z terytorium Białorusi do Polski.

80 cudzoziemców próbowało dostać się do Polski z Białorusi wbrew przepisom, w tym 14 osób znajdujących się przy zaporze po stronie białoruskiej na widok polskich patroli zawróciło w głąb tego kraju. Cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę państwową ujawnieni zostali na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze i Mielniku. Cudzoziemcy, którzy nielegalnie przedostali się na terytorium Polski pochodzili między innymi z Iranu, Jemenu, Afganistanu, Syrii, Nepalu, Somalii i Indii.

Za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy zatrzymano trzech obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy trzema autami przewozili w sumie sześciu obywateli Afganistanu.

30 maja funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 138 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Zatrzymano również dwóch kurierów.

Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 138 osób, w tym 51 cudzoziemców podchodziło pod zaporę, którzy na widok polskich służb zawróciło na Białoruś. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Płaskiej 3 obywateli Kongo i 2 obywateli Mali przeprawiło się przez rzekę graniczną Wołkuszanka. Pozostałe zdarzenia związane z nielegalną migracją odnotowano na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Dubiczach Cerkiewnych, Narewce, Białowieży, Czeremsze i Mielniku. Ujawnieni cudzoziemcy pochodzili między innymi z Afganistanu, Nigerii, Syrii, Kongo, Mali i Somalii.

Ponadto wczoraj w Świnorojach zatrzymano 2 obywateli Ukrainy, którzy BMW na warszawskich numerach rejestracyjnych przewozili 4 obywateli Syrii, którzy uprzednio nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply