Zespół ukraińskich wojskowych prowadzi inspekcję tzw. rejonu wskazanego oraz wizytę oceniającą w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, ukraiński zespół weryfikacyjny pod kierunkiem ppłk Aleksandra Zawiriuchy sprawdzi aktywność jednostek wojskowych w południowo-wschodnim rejonie Polski. Przeprowadzi również wizytę w sztabie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 1 batalionie strzelców podhalańskich w Rzeszowie, 14 dywizjonie artylerii samobieżnej i 21 dywizjonie artylerii przeciwlotniczej w Jarosławiu oraz 1 batalionie czołgów w Żurawicy.

Ukraińcom towarzyszy polski zespół oceniający pod kierunkiem płk rez. Zbigniew Pluskota z Oddziału Kontroli Rozbrojenia Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego MON. DGRSZ zaznacza, że działania te prowadzone są zgodnie z zapisami Dokumentu Wiedeńskiego 2011.

Przeczytaj: Dowódca komandosów z Lublińca szefem Wojsk Obrony Terytorialnej

W lipcu, jak informowaliśmy, na Ukrainę w ramach misji szkoleniowej udało się 28 polskich oficerów i podoficerów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Polscy żołnierze, weterani z Iraku i Afganistanu, szkolą Ukraińców z 1 Batalionu Zmechanizowanego 93. Brygady Zmechanizowanej armii ukraińskiej. W brygadzie tej służą m.in. członkowie batalionu „Karpacka Sicz”, którzy grozili mordowaniem Węgrów.

dgrsz.mon.gov.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. banderacwel
  banderacwel :

  Tych durnych polaczków już całkiem pojebało żeby jakiś szmaciarz banderowski robił inspekcję w naszym wojsku a co qrwa padliny są w NATO te pojebane PISdzielce jak chcą się bratać z qrwami banderowskimi to prosze bardzo zabierać swoję rodziny i wypierdalać do padlin dla mnie ścierwa UPAdlińskie to najgorsze plemię w Europie

 2. mordechaj_po_prostu
  mordechaj_po_prostu :

  Choć mi też się nie podoba, mają prawo na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego z 2011(drugi link zawiera info podstawowe):
  „Dokument umożliwia przekazywanie rocznej informacji o konwencjonalnych siłach zbrojnych, w tym ich organizacji i uzbrojeniu oraz planowaniu obronnym. Przewiduje on także system wcześniejszego powiadamiania o określonych rodzajach działalności wojskowej oraz mechanizmy weryfikacji poprzez wizyty oceniające w jednostkach wojskowych, a także inspekcje i obserwacje manewrów wojskowych.”
  Jako jeden z dowodów zaufania w teorii jest możliwość weryfikacji naszych wojsk przygranicznych.
  Przyjeżdżają też Białorusini:
  http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,9217,aktualnosci-z-polski,bialorusini-na-inspekcji-w-polsce
  a Rosjanie byli przy manewrach Anakonda-16:
  http://www.belvpo.com/pl/70305.html