W dniach 31 października i 1 listopada ujawniono 226 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się na terytorium Polski. Zatrzymano 5 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy.

Zdarzenia w związku z podejmowanymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy zostały odnotowane na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek Straży Granicznej: w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Michałowie, Mielniku, Płaskiej i w Lipsku.

Wczoraj (1 listopada) do Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się 86 osób. To m.in. obywatele Iranu i Somalii. Dzień wcześniej ujawniono 140 osób próbujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Pochodziły m.in. z Etiopii i Iranu. W ciągu minionych dwóch dni na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży w sumie 42 cudzoziemców nielegalnie próbowało przeprawiać się przez rzekę graniczną Przewłoka i 18 osób przez rzekę graniczną Leśna Prawa.

W środę i wtorek polskie patrole na odcinkach ochranianych przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży i w Mielniku zostały obrzucone kamieniami po tym, gdy udaremniły próbę przedostania się z Białorusi do Polski grupie około 10 osób. Podczas wtorkowego ataku, na terenie odpowiedzialności Placówki SG w Mielniku, zostali poszkodowani funkcjonariusz Straży Granicznej i funkcjonariusz Policji. Pierwszy z nich został trafiony kamieniem w głowę, drugi w rękę. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy funkcjonariusze z Placówki SG w Michałowie zatrzymali wczoraj (1 listopada) 3 osoby. Obywatel Ukrainy przewoził w chryslerze 2 obywateli Iranu i 5 obywateli Syrii. Natomiast zatrzymani obywatel Gruzji i Serbii przyjechali po odbiór nielegalnych migrantów. Z kolei (w ostatni dzień października) na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży zatrzymano za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy 2 obywateli Ukrainy.

W miejscowości Raczki na drodze S 61 funkcjonariusze z Placówki SG w Augustowie, współdziałając z miejscowymi Policjantami, w ramach przeciwdziałania i zwalczania nielegalnej migracji zatrzymali do kontroli pojazd marki VW Touran. W samochodzie na łotewskich numerach rejestracyjnych (oprócz kierowcy – Łotysza) podróżowało jeszcze 6 osób. Przeprowadzona doraźna kontrola legalności pobytu na terytorium naszego kraju wykazała, że przewożeni mężczyźni to 2 obywateli Iranu i 4 obywateli Indii. Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w naszym kraju. Wbrew przepisom przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Mieli przy sobie łotewskie dokumenty z jednego z centrów rejestracji cudzoziemców. Cudzoziemcy zostali dziś przekazani stronie litewskiej w ramach tzw. readmisji. 28-letni obywatel Łotwy usłyszy zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Wcześniej, policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali siedmiu nielegalnych imigrantów z Syrii. Wpadli w ręce policjantów wraz z kierowcą, obywatelem Ukrainy.

Straż Graniczna poinformowała o zdarzeniu w środę. “27 października funkcjonariusze SG z Zielonej Góry-Babimostu przyjęli od krośnieńskich policjantów siedmiu cudzoziemców, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce. Przekazani obcokrajowcy zostali zatrzymani przez policjantów 25 października podczas kontroli drogowej w m. Brzózka. Kierowca BMW 43-letni Ukrainiec, który przewoził migrantów zwrócił na siebie uwagę policjantów z powodu zbyt szybkiej jazdy w terenie zabudowanym” – podaje SG.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply