Ranking został przygotowany przez ekspertów szwajcarskiej fundacji Światowe Forum Ekonomiczne, organizatora forum w Davos. Eksperci prosili o odpowiedź na pytanie: „Do jakiego stopnia przestępczość zorganizowana podnosi koszty prowadzenia biznesu”.

Ukraina zajmuje w rankingu 133 miejsce w Europie (im wyższe miejsce, tym więcej odnotowanej przestępczości). Jak twierdzi były ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Michaił Kornijenko: „Tylko w pierwszym półroczu nasza policja wykryła 109 zorganizowanych grup przestępczych, liczących w sumie 422 osoby. Liczba przestępstw dokonanych przez nie pozostaje stabilna od 2015 roku i wynosi ok. 1300. Tyle że obecnie dokonano tyle już w ciągu pół roku, a to znaczy, że ostatecznie będzie ona dwukrotnie większa”.

Z kolei zastępca dowódcy ukraińskiej policji Wadim Trojan uważa, że wzrost przestępczości związany jest z agresją Rosji i „aktywnym wykorzystywaniem przez Rosję kryminalistów dla osiągnięcia swoich celów nad Dnieprem”. Z sąsiadów Ukrainy najgorszy wynik ma Mołdawia (114.), następna jest Rumunia (71.), Słowacja (64.), Węgry (56.) i Polska (54.). Jednak należy zaznaczyć, że Polska i Węgry w rankingu zajmują lepszą pozycję niż Niemcy (59. miejsce). Najmniejszy wpływ przestępczość zorganizowana ma na biznes w Finlandii, Norwegii i Omanie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraińcy w Polsce popełniają coraz więcej przestępstw

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz