Ranking został przygotowany przez ekspertów szwajcarskiej fundacji Światowe Forum Ekonomiczne, organizatora forum w Davos. Eksperci prosili o odpowiedź na pytanie: „Do jakiego stopnia przestępczość zorganizowana podnosi koszty prowadzenia biznesu”.

Ukraina zajmuje w rankingu 133 miejsce w Europie (im wyższe miejsce, tym więcej odnotowanej przestępczości). Jak twierdzi były ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Michaił Kornijenko: “Tylko w pierwszym półroczu nasza policja wykryła 109 zorganizowanych grup przestępczych, liczących w sumie 422 osoby. Liczba przestępstw dokonanych przez nie pozostaje stabilna od 2015 roku i wynosi ok. 1300. Tyle że obecnie dokonano tyle już w ciągu pół roku, a to znaczy, że ostatecznie będzie ona dwukrotnie większa”.

Z kolei zastępca dowódcy ukraińskiej policji Wadim Trojan uważa, że wzrost przestępczości związany jest z agresją Rosji i “aktywnym wykorzystywaniem przez Rosję kryminalistów dla osiągnięcia swoich celów nad Dnieprem”. Z sąsiadów Ukrainy najgorszy wynik ma Mołdawia (114.), następna jest Rumunia (71.), Słowacja (64.), Węgry (56.) i Polska (54.). Jednak należy zaznaczyć, że Polska i Węgry w rankingu zajmują lepszą pozycję niż Niemcy (59. miejsce). Najmniejszy wpływ przestępczość zorganizowana ma na biznes w Finlandii, Norwegii i Omanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraińcy w Polsce popełniają coraz więcej przestępstw

Kresy.pl / Rzeczpospolita

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply