Podczas uroczystości odsłonięcia obecni byli przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu oraz władz ukraińskich.

Tablica została umieszczona na budynku z numerem jeden na ulicy Lecha Kaczyńskiego, nazwanej jego imieniem w 2016 roku. Napis na niej głosi: Pamięci Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Przyjaciela Ukrainy.

Tablicę odsłonili m.in. minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i wicepremier Ukrainy Hennadij Zubko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister Kwiatkowski oświadczył o uroczystości: To przypomina rolę i pokazuje Polakom, ale przecież także Ukraińcom, tym wszystkim, którzy mieszkają tutaj na Żytomierszczyźnie, jakie znaczenie dla relacji polsko-ukraińskich miał i co wniósł prezydent Lech Kaczyński. (…) Dzisiaj widzimy, że to wszystko, co robił Lech Kaczyński, spotkało się ze zrozumieniem i wdzięcznością.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińcy chwalą Lecha Kaczyńskiego. „Wiedział jak ważna Ukraina jest dla Europy”

Wicemarszałek Terlecki w swojej wypowiedzi nawiązał do stosunków polsko-ukraińskich. Stosunki polsko–ukraińskie miewają takie słabsze chwile, ale generalnie przecież chodzi nam o to, żeby były jak najlepsze. Myślę, że chodzi o to obu stronom i taka uroczystość jak dzisiaj jest okazją, żeby przypominać, że zarówno w nie tak dawnej przeszłości – jak ta za prezydentury Lecha Kaczyńskiego – jak i dziś, współpraca Polski z Ukrainą jest kluczowa dla bezpieczeństwa, rozwoju regionu. – oświadczył.

Wicepremier ukraińskiego rządu wskazywał z kolei na zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego na rzecz integracji europejskiej Ukrainy. Zrobił bardzo dużo, żeby Ukraina była dziś krajem europejskim. (…) Lech Kaczyński zawsze wspierał Ukrainę. Był człowiekiem, który żył przyszłością – oświadczył.

kresy.pl / rp.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    W Banderolandzie szybko pokapowali jak doić Polskę ,trzeba być anty rosyjskim i kochać Kaczyńskich.Teraz nadal kasunia za frajer(polskich podatników a nie pisiorów) będzie wartko płynąć na UPAinę,a w odwrotną strone kolejne tabuny miłośników Bandery.