Ukraina: Ulicami Kijowa przeszły tysiące zwolenników Saakaszwilego [+VIDEO]

“Marsz o przyszłość” który w niedzielę przeszedł ulicami Kijowa zwołał były prezydenta Gruzji, a obecnie lider opozycyjnego Ruchu Nowych Sił, Micheil Saakaszwili.

W marszu ulicami Kijowa wzięło udział kilka tysięcy osób. Według agencji Interfax-Ukraina w proteście wzięło udział od 6 do 7 tysięcy demonstrantów. Z kolei agencja UNIAN szacuje liczbę uczestników na około 4 tysięcy.

Protestujący nieśli ze sobą flagi Ukrainy, banderowskie OUN, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także transparenty z żądaniami impeachmentu Poroszenki, rozwiązania parlamentu oraz powołania nowego rządu. Demonstranci wykrzykiwali m.in.: “Precz z bandą!”.

Zwolennicy Micheil Saakaszwilego przeszli ulicami Kijowa od pomnika ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki do Placu Europejskiego. W trakcie demonstracji miało nie dojść do żadnych poważnych incydentów.

Uczestnicy demonstracji mieli przyjąć rezolucję wzywającą do protestów w całym kraju 18 lutego. W dokumencie odczytanym przez deputowanego Ruchu Nowych Sił do ukraińskiego Jurija Derewiank można przeczytać, że organizatorzy zapraszają wszystkich w południe 18 lutego na Majdan w Kijowie, a także na place miejskie we wszystkich miastach Ukrainy. Na demonstracjach mają, ich zdaniem stawić się miliony Ukraińców.

W styczniu wobec Saakaszwilego został zastosowany częściowy areszt domowy. Ukraiński polityk gruzińskiego pochodzenia nie może opuszczać swojego domu pomiędzy 22. a 7. rano, a także opuszczać Kijowa.

 

Saakaszwili oskarżony jest o spiskowanie z „grupami przestępczymi” w celu obalenia władz Ukrainy. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy miała zdobyć dowody tego, że Saakaszwili działa na zlecenie stronników dawnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Mieli oni według ukraińskich organów ścigania sponsorować działania byłego prezydenta Gruzji, a także byłego obywatela Ukrainy i gubernatora obwodu odeskiego.

Kresy.pl / interfax.ua / unian.net

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Głubszego tłumaczenia SBU dzialan Saakaszwilego nie słyszałem. Skoro popiera Janukowycza tp popiera też Putina ,który najechał Gruzje . Saakaszwili mieszkał i był szkolony przez słuzby USA zanim przyjechał do Gruzji i został prezydentem. Potem po jego obaleniu wziął fuche gubernatora Odessy ,ale popadł w niełaskę z powodu tarć z oligarchami ukrainskimi. Teraz ramię w ramie z banderowcami chce obalić żydowską wierchuszkę z Hrojsmanem i Poroszenko na czele. Autor artykułu delikatnie mówiąc nie przemyslał starannie swojej wypowiedzi .