Przed zamianą działki na budowlaną nie zostanie przeprowadzona ekshumacja pochowanych tam Polaków.

Redakcja kresy.pl dotarła do informacji, o przekazaniu terenów na którym znajdują się polskie grobyw w miejscowości Kołki na Uukrainie na licytację. Według naszego informatora, fakt licytacji spowoduje przekształcenie terenu na działki budowlane. Rada Sołecka w Kołkach nie zamierza dokonać wcześniejszej ekshumacji pochowanych tam szczątków Polaków. Licytacja ma nastąpić w ciągu najbliższych lat.

CZYTAJ TAKŻE:
Wyprawa do Kołek

W miejscowości Kołki 13 czerwca 1943 doszło do zbrodni dokonanej przez UPA na Polakach w wzniku której 40 osób zostało spalonych w miejscowym drewnianym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Łącznie w miasteczku zginęło 68 Polaków.

Zamieszczone zdjęcia przedstawiają stan grobów na rok 2014.

AKTUALIZACJA:
Wójt Kołek Ołeksandr Palinkiewicz w rozmowie z wicekonsulem RP w Łucku Markiem Zaporem, zaprzeczyl doniesieniom działaczy polskich w regionie, stwierdzając, żę nie było żadnych planów sprzedaży tego terenu pod budownictwo. Według doniesień Monitora Wołyńskiego Konsulat RP w Łucku ma sfinansować porządkowanie cmentarza i ustawienie symbolicznej tablicy, mającej upamiętniętnić pochowanych tam mieszkańców Kołek.

kresy.pl / monitor-press.com

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Obawiam się ,że to pierwsza jaskółka zwiastująca swoisty kulturkampf z strony neobanderowców i ich sympatyków. Aktualne władze posługujące się polityką historyczną jak „opium dla ludu”
    zetrą się z neobanderowcami o rząd dusz i realną władzę. Ciekawe kto kogo przelicytuje w wrogości wobec Polskiego śladu na tym terenie.

    tagore