Ukraina potwierdza zainteresowanie amerykańskimi technologiami eksploatacji wyczerpanych pól gazonośnych. Według ukraińskich władz perspektywicznym obszarem są m.in. złoża zlokalizowane na wschodzie tego kraju.
Przemysław Czarnek podtrzymuje wypowiedź o blokadzie finansowania zbrojeń i odbudowy Ukrainy do czasu odejścia Kijowa od banderyzmu. Polityk PiS stwierdził, że powtórzyłby swoje słowa „bez najmniejszego zahamowania”, mimo krytycznej reakcji Jarosława Kaczyńskiego. (więcej…)
Poznańska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Mieli oni wywiesić baner z przekreśloną ukraińską flagą i napisem „Koniec gościny, niewdzięczne sk...syny”. W miejscowości pojawiły się również inne transparenty, jeden z nich nawiązywał do UPA, a kolejny do rzezi wołyńskiej.
W sobotę w nocy przy ulicy Dworcowej w podpoznańskiej wsi Owińska wywieszono między latarniami baner. Po zgłoszeniu na miejscu pojawili się policjanci i technik kryminalistyki, a w środę funkcjonariusze poinformowali o zatrzymaniu dwóch podejrzanych.
Krym staje się coraz bardziej narażony na ukraińskie uderzenia – pisze The Economist. Według tygodnika izolacja półwyspu mogłaby wzmocnić pozycję Kijowa w przyszłych negocjacjach. (więcej…)
Według ukraińskiego dowództwa drony trafiły w ciągu jednej nocy 17 tankowców naftowych, dwa gazowce i holownik. Rosja w tym czasie przeprowadziła kontruderzenia na ukraińskie porty, a w ataku na budynek mieszkalny w Odessie zginęły trzy osoby.
W nocy z wtorku na środę Rosja i Ukraina nasiliły działania nad Morzem Czarnym.
Dowódca ukraińskich Sił Systemów Bezzałogowych Robert „Madiar” Browdi ogłosił, że podczas nocnej operacji na Morzu Czarnym trafiono 20 rosyjskich jednostek.
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział powołanie Komponentu Obrony Pogranicza, który ma działać w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowa struktura będzie oparta na czterech brygadach rozmieszczonych przy wschodniej granicy Polski. (więcej…)
Władze Prawa i Sprawiedliwości nakazały członkom partii wystąpienie w ciągu siedmiu dni z organizacji prowadzących działalność polityczną. Jacek Sasin zakończył działalność stowarzyszenia „Po Pierwsze Polska”, natomiast Mateusz Morawiecki zapowiedział, że „Rozwój Plus” będzie działał dalej. Politykom, którzy nie podporządkują się uchwale, grozi wszczęcie procedury wykluczenia z partii.
W środę kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zakazało członkom partii przynależności do stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji prowadzących działalność polityczną. Uchwała objęła stowarzyszenie „Rozwój Plus” Mateusza Morawieckiego oraz związane ze środowiskiem Przemysława Czarnka i Jaska Sasina stowarzyszenie „Po Pierwsze Polska”.
Siedem dni na opuszczenie stowarzyszeń
Członkowie PiS należący do takich organizacji mają natychmiast zaprzestać działalności w ich ramach, a następnie wystąpić z nich w ciągu siedmiu dni.





























