Ukraina rozszerzyła embargo na polską wieprzowinę

Rząd w Warszawie zapowiedział interwencję ws. embarga na polską wieprzowinę jakie rozszerzyły od dzisiaj władze w Kijowie.

Według radia RMF FM polskie władze będą interweniować w Kijowie, z powodu rozszerzeniem ukraińskiego embarga na polską wieprzowinę, żywe świnie, oraz pasze. Decyzja o zwiększeniu zasięgu restrykcji ma według dziennikarzy radia obowiązywać od środy.

Embargo będzie dotykać producentów wieprzowiny z województwa warmińsko-mazurskiego. Kijów jako przyczynę rozszerzenia restrykcji wskazują rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń.

ZOBACZ TAKŻE: Ministerstwo Rolnictwa: Afrykański pomór świń pod Warszawą to efekt celowego działanie lub ukraińskiej żywności

Warszawa nie zgadza się z decyzją o rozszerzeniem embarga, ponieważ Ukraina objęła restrykcjami województwo, w którym do tej pory nie stwierdzono wirusa afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach rolnych.

Na Warmii i Mazurach pojawiło się tylko stosunkowo niewiele przypadków tej zwierzęcej choroby u dzików.

Polska stoi na stanowisku, że decyzja Ukraińców stoi z sprzeczności z międzynarodowymi przepisami. Na razie nie planowana jest odpowiedź idąca dalej, niż interwencja w ramach stosunków dwustronnych.

Do tej pory Ukraina nie pozwalała na wwóz wieprzowiny z Podlasia, Mazowsza oraz Lubelszczyzny.

Kresy.pl / rmf24.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Bardzo dobra wiadomość, że braterskie stosunki z Ukrainą się psują. Kiedyś mieliśmy braterskie stosunki z ZSRR, a teraz okazuje się, iż Ukraina nie była częścią składową ZSRR (nawet za Chruszczowa) tylko krajem okupowanym.