Rada Najwyższa Ukrainy poparła dzisiaj prezydencki dekret o mobilizacji.

Chodzi o wzmocnienie osobowe armii, Gwardii Narodowej, Służby Granicznej i innych formacji zbrojnych. Taki krok umożliwi też przeprowadzenie rotacji, ponieważ wojskowi skarżą się na trudne warunki służby.

Planowane jest dodatkowe postawienie w stan gotowości bojowej 15 jednostek wojskowych i 44 oddziałów wsparcia sił zbrojnych.

Mobilizacja obejmie 24 obwody Ukrainy, w tym m.in. wołyński, winnicki, dniepropietrowski, doniecki, żytomierski, kijowski, charkowski i ługański. Zostanie przeprowadzona w ciągu 45 dni od opublikowania dokumentu, które oznacza wejście dekretu w życie.

Ponadto ukraiński parlament wprowadził dziś zmiany w regulaminie pozwalające na delegalizację frakcji komunistów. Wejdą one w życie po zatwierdzeniu przez prezydenta. Przewodniczący Rady Najwyższej Ołeksandr Turczynow zapowiedział, że zaraz po złożeniu podpisu przez głowę państwa ogłosi likwidację frakcji komunistów.

Deputowani szowinistycznej „Swobody” przyjęli tę decyzję owacjami i odśpiewaniem hymnu narodowego. W trakcie obrad nie obeszło się bez rękoczynów i szarpaniny.

całe zajście

PAP/Unian.net/KRESY.PL

28 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. hawranek
  hawranek :

  Zdjęcia zrobione przez amerykańskiego satelitę pokazują ,że Ukraina zestrzeliła malezyjski samolot – poinformował znany ze swoich dochodzeń amerykański publicysta i analityk Robert Perry. Według dziennikarza amerykański wywiad dysponuje zdjęciami, które są dowodem na to ,że odpowiedzialność za zesrzelony samolot cywilny spoczywa na ukraińskich wojskowych .

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/raport-samolot-zestrzelony-na-ukrainie/informacje/news-ukraina-oglasza-mobilizacje-miedzy-politykami-doszlo-do-bojk,nId,1472799#pst77625859utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

   • hawranek
    hawranek :

    Zdjęcia zrobione przez amerykańskiego satelitę pokazują, że ukraińscy wojskowi zestrzelili malezyjski samolot – poinformował znany ze swoich dochodzeń amerykański publicysta i analityk Robert Parry. Według danych dziennikarza, amerykański wywiad dysponuje zdjęciami, które są dowodem na to, że odpowiedzialność za zestrzelony samolot ponosi ukraińskie wojsko. Parry nie podaje nazwiska swojego informatora z amerykańskiego wywiadu, aczkolwiek podkreśla, że jest to pewne źródło, z którego wcześniej otrzymywał wiarygodne informacje w sprawie podobnej sytuacji. USA wpadły w szambo popierając banderowską Ukrainę a Obama rżnie głupa odbiegając od tematu. Strącili samolot aby fałszywie oskarżać. Co za perfidia. Na majdanie się udało. Snaiperzy strzelali do obu stron, oskarżyli i wygnali Janukowycza. Udało się. Podobnie za ludobójstwo Polaków dostali Ukraińcy polski Lwów. Jak długo jeszcze będą korzystać ze zbrodni, kiedy się Polska i świat obudzi?.

 2. wilk
  wilk :

  Na Ukrainie w działaniach najemników rosyjskich całkowicie podporządkowanych rozkazom Kremla możemy dostrzec typowe sowieckie metody.

  Dwa elementy są tutaj najważniejsze: zbrodnia i kłamstwo. Jako Polacy już to przerabialiśmy. Pod płaszczykiem wyzwalania ludu i niesienia pokoju mordowano polskich patriotów, równocześnie osadzając totalitarny, zbrodniczy reżim sowiecki. Dziś na Ukrainie dzieje się to samo. Putin próbuje udowodnić światu, że nie prowadzi w obwodzie donieckim żadnej operacji wojskowej, a jedynie dba o ludność rosyjską, niosąc jej pomoc humanitarną i wspierając ją na drodze wyzwolenia spod ukraińskiego buta. Pod pozorem tych działań kryje się to, co zwykle: ekspansja i przemoc. Tym razem jednak dotknęła ona także mieszkańców Europy Zachodniej. To może być punkt zwrotny. Jeżeli w walkach z Rosją giną Czeczeńcy, Gruzini, Ukraińcy czy Polacy, wówczas świat nie reaguje. Ale teraz zginęli obywatele spokojnego Zachodu. I ten spokój został zachwiany. Może więc świat zechce zobaczyć, że na Wschodzie nie toczą się żadne walki z „separatystami”, a regularna wojna Rosji z Ukrainą, w której Putin nie waha się posunąć do najbardziej bestialskich mordów.

   • wepwawet
    wepwawet :

    Szanowny Użytkowniku, czuję się wywołany do tablicy (jako, że już ktoś wywąchał że Ukrainiec jestem… przynajmniej w jego wyobraźni ;P) – otóż podam kilka powodów:———————————
    Pierwszy powód (I) – Bo kochamy Ukraińców, i to bardzo. Ruskich zaś ścierpieć nie możemy.————
    Drugi powód (II) – Bo bracia nasi Ukraińcy wymordowali mniej Polaków niż Ruscy. I za to właśnie tak ich kochamy… przecież mogli wymordować tyle samo co Ruskie, albo i więcej. Powiedzieli zaś – basta, braci naszych już rizać nie trzeba! Znaczy też nas kochają i szanują, a to zobowiązuje.——————-
    Trzeci powód (III) – wielu banderowców piszących na tym forum „chwali się” swoim polskim obywatelstwem, pisze w liczbie mnogiej „my” czy podobnie, odnosząc to do Polaków. Bardzo mnie to wzrusza – widać solidaryzują się z naszym Narodem i Najjaśniejszą Rzeczpospolitą (dodam, że ich dziadowie z oun-upa też mieli polskie obywatelstwo i jak trzeba było to potrafili to wykorzystać).——–
    Czwarty powód (IV) – Ukraińcy stawiają znak równości pomiędzy AK a upa. Jestem uradowany, wiem bowiem jak bardzo cenią sobie pamięć o swych dziadach. Jeden na tym forum to „chwali się”, że miał dziadka w AK (pewnie chodzi mu o upa), ale dla nich to najwyraźniej wszystko jedno i to samo, bo obu ugrupowaniom przyświecał ten sam etos oraz duch walki o wolność z znienawidzonym okupantem.———————-
    Piaty powód (V) – krzywdy które wyrządziliśmy Ukraińcom. Setki tysięcy wymordowanych, jako sami twierdzą… mamy więc moralny obowiązek odpłacić im za to co wycierpieli z Polskich rąk.—————–
    Więcej trzeba Ci powodów Szanowny Użytkowniku?

     • tutejszym
      tutejszym :

      Wepwawet: 23.07.2014 01:01 Słuchaj ty ruski najmito, poszedł won od naszych przodków. Sraj na swoje ruskie korzenie, od Polaków odpieprz się. Panie Iwanow, tutaj teraz takie bagno się stworzyło. Masz Pan pecha, trafiłeś pan na nawiedzonego Hawranka ( to n – krotny nick wyrzucanego wariata ) oraz grupę płatnych ruskich agentów biorących udział w wojnie Ukraińsko – Rosyjskiej. Jest tutaj sporo normalnych ludzi, ale dyskusja zawsze będzie defekowana przez te ruskie swołocze. Pozdrawiam Pana.

     • wepwawet
      wepwawet :

      Kolejny „prawdziwy polak” będzie wystawiam „laurki” z zaświadczeniem kto jest a kto nie jest Polakiem. Użytkowniku Tutejszym – dajesz o sobie świadectwo tymi zwrotami: „sraj”, „odpieprz się” – przepraszam ale nie przywykłem do takiego słownictwa – proszę zachować je dla żony, dzieci czy znajomych. SZANOWNA REDAKCJO – Proszę o zwrócenie uwagi na język. Wiem, że są tu ludzie chcący zrobić z tego forum kloakę – najwyraźniej takie środowisko najbardziej im odpowiada – myślę jednak, że należy dbać o poziom oraz kulturę słowa i zwalczać internetowe chamstwo.

     • tutejszym
      tutejszym :

      Inne zwroty do ciebie łachudro nie dotrą. Obrażanie przodków interlokutorów jest moralną nekrofilią. Odpieprz się od dziadka Pana Iwanowa czy też mojego. Dla mnie jesteś moralną gnidą. Słuchaj kreaturo, obrażanie, upadlanie przodków ” Napisz jeszcze w której sotni ten dziad z „AK” służył. :* ” jest typowe dla podłej ruskiej kreatury. „należy dbać o poziom oraz kulturę słowa i zwalczać internetowe chamstwo. ” Z prostytutką o moralności a z tobą o kulturalności można gadać. Z k#### jeszcze ostatecznie pogada, z tobą nie idzie, chyba że o ruskiej agenturalnej moralności. Poszła stąd.

     • wepwawet
      wepwawet :

      Nie powinno się karmić trolli, ale mój interlokutor może być po prostu niezrównoważony psychicznie – uraczę go więc odpowiedzią. Tak więc Użytkowniku Tutejszym, przecież upa walczyła o niepodległą i wolną Ukrainę… nie wiem co może być obraźliwego w przynależności do tej sławetnej organizacji. Cóż takiego napisałem co raczyło dotknąć Użytkownikowego dziada? Użytkownik Iwanow, którego tak zaciekle bronisz Użytkowniku, nie potrafi nawet sklecić poprawnie zdań po polsku, a „wyciera pysk” dziadkiem z AK podczas bezsensownych utarczek, chyba celem nadania sobie „polskości”. Zwróciłem na to uwagę w jednym z mych postów, ale bezosobowo, raczył się odezwać – pewnie dlatego, że doskonale zrozumiał o co mi chodziło. —— Polecam Użytkownikowi coś na nerwy – jakieś leki lub terapię. Cieszę się, że po zwróceniu uwagi stal się Użytkownik oględniejszy w słowach, ba nawet raczył się sam ocenzurować. Pochwalam ten krok w dobrą stronę. —— Dodam na marginesie, że świat nie jest biało-czarny jak to próbuje Użytkownik go malować. —— Racz więc Użytkowniku pluć jadem w inną stronę, widzę bowiem, że nie jesteś osobą na poziomie, nie poświęcę więcej uwagi na te żenujące dzieła umysłu twego postami zwane.

  • jazmig
   jazmig :

   W Ukrainie mamy do czynienia z nazistowskimi banderowcami, którzy zaatakowali wschodnie regiony tego kraju. Wschód nie uznał zamachu stanu, w którym obalono Janukowycza i za to jest obecnie bombardowany artylerią i z samolotów. Bandyci z Kijowa zestrzelili malezyjski samolot, zmieniając wcześniej jego trasę, a następnie obciążyli winą powstańców.

 3. wilk
  wilk :

  Rosjanie podjęli próbę dezinformacji w polskim internecie. Wygląda jednak na to, że byli kompletnie nieprzygotowani. Ani narracja nie jest przekonywująca, ani zasoby niezbyt duże. Prawdopodobnie musiano korzystać z słabiej wyszkolonego personelu, który nawet z językiem polskim miał pewne problemy. O ile więc w przypadku Euromaidanu mogło dojść do wynajmowania Polaków do pisania komentarzy, w przypadku zestrzelenia Boeinga Rosjanie posługiwali się głównie swoimi zasobami wewnętrznymi(firmy z Rosji).

 4. jan53
  jan53 :

  Szkoda ze do mobilizacji nie wlaczono „okręgu Lwowskiego” tylu tam przecież „patriotow” Swobody i Prawego Sektora rwącego się do walki,a tu masz! Poroszenko o nich zapomnial cholera.No chyba ze trzyma tych „bojcow” do tłumienia nowych rozruchow,a te zapewne się zaczna wraz z nastaniem zimy i brakiem gazu w mieszkaniach oraz coraz to wyższych cen na art.spozywcze.Kredyty tez trzeba splacac a Ruski nie odpuści.Zreszta ci z piecioramienna gwiazda Dawida teraz tak chętnie otwierający kabze jednak kiedyś przyjdą po swoje + odsetki.

   • jan53
    jan53 :

    Wielce Szanowny Panie – mam co do tego pewne wątpliwości.Gdyby było tych „prawdziwych patriotow” nadmiar to podejzewam ze az tak pospolitego ruszenia p.Poroszenko by nieorganizowal.No chyba ze ma poufne informacje ze carewicz i tak im nieodpusci.
    Niepotrzebnie tez rozwiązali KPU.Bylaby okazja wskazać winnego a jej dzialalnosc jako V kolumnę.Teraz będą się zrec miedzy sobą.Napewno będzie ciekawie.

    • wepwawet
     wepwawet :

     Szanowny Użytkowniku – mobilizacja to nie „pospolite ruszenie”. Po drugie ochotnicy to też ludzie, giną, odnoszą rany, meczą się czy też wypalają psychicznie. Rząd Kijowski dawno powinien zalać wschód Ukrainy armią poborowych topiąc ją w krwi separatystów i tych mniej uświadomionych Ukraińców. W walce z terrorystami i bandytami powinna zostać użyte wojsko a nie „ochotnicy” czy najemnicy. Chyba, że Ukraina nie ma armii… ——————————————————————– Takie utarczki mogą trwać miesiącami, a miesiące przerodzą się w lata jeśli jest dopływ gotówki. Za PRL aby poradzić sobie z terrorystami i bandytami którzy chcieli wykroić sobie trochę polskiego terytorium (to jest chyba podobna sytuacja jak na Ukrainie) przeprowadzono za pomocą wojska akcje „Wisła” (błędem było wysiedlanie… a szczególnie jego kierunek).

     • jan53
      jan53 :

      Szanowny Panie.Zeczywiscie trzeba mieć armie a nie dezerterow.Rowniez sprzet,bron i amunicja by się przydala.Armia poborowych?Przeciw wyszkolonym w bojach najemnikom?No to zeczywiscie krwi byłoby sporo – tylko czyjej?Bledem była nie Wisla,lecz skoro był okres tzw.repatrjacji(wypedzen) nalezalo ich wyslac na sowieckie tereny.

  • jan53
   jan53 :

   @budzik:Pierwsze przesiedlenia z rejonu Bieszczad na sowiecka Ukraine zaczely się po przejściu frontu na zachod i trwaly od października 1944r do grudnia 1946r.Powolano wtedy specjalna Grupe Operacyjna „Rzeszow” pod dowództwem gen.Rotkiewicza.Wysiedlono wtedy w ramach tzw.obmiany z Ukraincami ok.500tys.ich obywateli a do nas przyjechalo z tamtych terenow ok.1,3mln.Polakow.To wlasnie wtedy była okazja aby ich wszystkich wyslac do ukochanej macierzy,jednak komunistyczne władze były bardzo opieszale w tym względzie a sowiecka wladza rekwirowala caly transport dla potrzeb 'wyzwolicielki armii robotniczo-chłopskiej”.Druga okazja była w 1951r podczas tzw.Akcji H-T w 1951r.Wtedy to bolszewicy z Ukraincami znow robili korektę naszej granicy oczywiście na nasza niekorzyść.Zabrano nam czesc woj.lubelskiego(ok.600km2) ponieważ był tam wegiel a dostaliśmy pare kamienistych gorek w Bieszczadach(Ustrzyki Dolne + okolice)Przy tej zamianie dostaliśmy jeszcze w „prezencie” liczna grupe greckich komunistow.Wtedy można było zalatwic sprawę przesiedlenia reszty towarzystwa do sowieckiej macierzy.Ani w pierwszym ani w drugim przesiedleniu/repatriacji Stalin miał to gdzies ponieważ zajęty był nowymi czystkami w armii i partyjnym aparacie.
   Polecam Panu zas przeczytać wydawany „Przeglad Prawoslawny” nr.8 z 2007r.gdzie dowie się Pan ze „przesiedlenia i eksterminacja” narodu ukraińskiego były planowane jeszcze za Pilsudskiego na bagienne tereny Polesia i Wolynia aby tam tych „biednych ukraińskich gorali” potopić na mokradłach tych województw II RP.