Siły Obronne Ukrainy są już na uzbrojeniu 15 zrobotyzowanych platform gąsienicowych THeMIS estońskiej firmy Milrem Robotics.

Jak poinformował portal RBC Ukraina, Siły Obronne Ukrainy są już na uzbrojeniu 15 zrobotyzowanych platform gąsienicowych THeMIS estońskiej firmy Milrem Robotics.

Podaje się, że platformy zrobotyzowane zajmują się wydobyciem, rozminowywaniem, rozpoznaniem i mogą być wykorzystywane do ewakuacji ludzi.

THeMIS zwiększa efektywność jednostek piechoty, straży granicznej i organów ścigania w gromadzeniu i przetwarzaniu informacji oraz skraca czas reakcji dowódców.

Ponadto estońska platforma bezzałogowa może zostać wyposażona w karabin maszynowy lub wyrzutnię rakiet.

W listopadzie ubiegłego roku Milrem Robotics poinformował o podpisaniu z niemiecką firmą zbrojeniową Krauss-Maffei Wegmann (KMW) kontraktu na dostarczenie na Ukrainę 14 bezzałogowych pojazdów lądowych (UGV) THeMIS.

Według oficjalnego komunikatu, pojazdy miały trafić na Ukrainę w dwóch wersjach. Pierwsza, w konfiguracji CASEVAC, przeznaczonej do ewakuacji rannych z pola walki, ma trafić do odbiorcy jeszcze w tym roku. Chodzi tu o siedem sztuk. Taka sama liczba pojazdów w wersji przeznaczonej do oczyszczania tras miała zostać dostarczona w drugim kwartale przyszłego roku. Specjalne ładunki dostarczy francuski producent, firma CNIM Systèmes Industriels.

Poinformowano też, że cała inicjatywa zostanie opłacona przez niemieckie ministerstwo obrony. Wcześniej Milrem Robotics przekazało jeden lądowy dron THeMIS w wersji CASEVAC ukraińskiej organizacji charytatywnej.

Kresy.pl/RBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply