Ukraiński minister obrony Stepan Połtorak powiedział, że Ukraina zwróci się do USA z prośbą o dostarczenie uzbrojenia przeciwlotniczego i przeciwpancernego. Ma to związek z ustawą przyjętą przez Izbę Reprezentantów USA, umożliwiającej m.in. dostarczanie Ukrainie broni defensywnej.

Według ukraińskiej stacji telewizyjnej Kanał 24, ukraiński rząd zwróci się do Waszyngtonu z prośbą o dostarczenie uzbrojenia śmiercionośnego. Działania te mają nawiązywać do ustawy przyjętej jednogłośnie we wrześniu przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA, umożliwiającej m.in. dostarczanie Ukrainie broni defensywnej.

Połtorak sprecyzował, że Ukraina zwróci się do Amerykanów tylko ws. systemów przeciwlotniczych i przeciwpancernych. Jak argumentował, są one w tej chwili najbardziej potrzebne. Szef ukraińskiego resortu obrony nie sprecyzował, kiedy Kijów mógłby otrzymać amerykańską broń. Jak zaznaczył, wiedzą o tym tylko w Stanach Zjednoczonych, który prezydent podejmie odpowiednią decyzję.

Przeczytaj: Były szef MSZ Szwecji: rozmieśćmy broń dla Ukrainy w Polsce

Wspomniana ustawa, która przeszła przez Izbę Reprezentantów, pozwala na dostarczanie broni defensywnej Ukrainie oraz przewiduje ciągłość sankcji wobec Rosji, niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich.

Aby ustawa zyskała moc prawną, musi być jeszcze poparta przez Senat USA oraz podpisana przez prezydenta. Samo jej uchwalenie ma jednak poważny oddźwięk polityczny. Według słów Ustawy na rzecz Stabilizacji i Demokracji na Ukrainie chodzi o zapewnienie, by ewentualne złagodzenie sankcji wobec Rosji zależało od całkowitego i sprawdzalnego wcielenia w życie porozumienia w Mińsku.

Izba uchwaliła także zakaz uznania przez administrację USA aneksji Krymu przez Rosję. W ustawie można też znaleźć upoważnienie do dostarczania na Ukrainę „defensywnych systemów broni”. Nie oznacza to jednak zmuszenia prezydenta USA do takich działań – pozostawia mu wolną wolę w temacie. Często jednak decyzje w sprawie dostaw uzbrojenia nie są podawane opinii publicznej.

Według jednego z amerykańskich dyplomatów jest to na pewno rozgrywka między Kongresem a administracją prezydenta Baracka Obamy, która zawsze była nastawiona sceptycznie do dozbrajania Ukrainy przez USA. Kongres chce w ten sposób zademonstrować wolę mocniejszego wsparcia Ukrainy.

PRZECZYTAJ: Amerykanie naciskali, żeby Polska nieoficjalnie dostarczała ciężką broń Ukrainie

Unian.info / Kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  mop :

  Ukraina jest obecnie państwem upadłym, bankrutem niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania. Warunkiem, by w ogóle można było mówić o przyszłości tego kraju jest szybka normalizacja jego stosunków z Rosją, mających absolutnie podstawowe znaczenie dla Ukraińców. – powiedział profesor Grzegorz Kołodko.Były wicepremier i minister finansów obecną politykę polskich władz nazwał „absurdalnie antyrosyjską” i wezwał do jej natychmiastowej zmiany. Opowiedział się za „umiarkowaną pomocą finansową” dla Ukrainy, ale pod warunkiem ścisłej kontroli nad jej wykorzystaniem tak, aby nie została przeznaczona na kontynuowanie wojny. Pieniądze powinny pójść m.in. na poprawę infrastruktury i wzmocnienie otoczenia biznesu.
  ———– Kształt kapitalizmu państwowego na Ukrainie, skorumpowanie tamtejszej gospodarki nie dają na razie większych szans na przezwyciężenie kryzysu, zresztą byłoby to niemożliwe wyłącznie ukraińskimi siłami. Do tego konieczne jest współdziałanie wszystkich zainteresowanych sił, w tym i Rosji. Pierwsze reformujące gospodarkę działania obecnych władz w Kijowie to zdecydowanie za mało, stoją one zresztą stale przed groźbą narzucenia fałszywych recept neoliberalnych. – mówił Kołodko na spotkaniu ze studentami UMCS w Lublinie. Nie chciał za to komentować działań i wypowiedzi Zyda Balcerowicza ( Aaron Bucholtz), który ochotniczo zgłosił się do reformowania gospodarki Ukrainy oraz opowiedział się za kontynuowaniem wojny handlowej z Rosją i dozbrajaniem władz kijowskich. Gdy jednak słuchacze ponawiali prośby o opinię na temat ukraińskiej misji Balcerowicza, prof. Kołodko odrzekł:———– Na forach internetowych znalazłem chyba najtrafniejsze podsumowanie: „to nasza zemsta za Wołyń”. I niech to starczy za odpowiedź.
  PS… —– Poroszenko zaprosił polskojęzycznogo „ekonomistę” Żyda BALCEROWICZA ( Aaron Bucholtz) do udziału w procesie reform na Ukrainie. Zaznaczył, że w Polsce konieczne ograniczanie deficytu budżetowego odbywało się także drogą zmniejszenia wydatków emerytalnych poprzez podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. Jeśli okaże się to faktem, a tego nie można niestety wykluczyć, to spekulant międzynarodowy, 84-letni George Soros może zostać szefem Narodowego Banku Ukrainy. Czy Soros udzieli Kijowowi swej „alchemii finansowej” i spróbuje zarobić miliardy jako Minister Finansów? Istnieje podobno lista pięciu kandydatów, w tym Sorosa. Nadto podobno są na niej obecni – były szef MFW, Dominique Straus-Kahn i co najmniej jedna osoba z Rezerwy Federalnej USA.——— Jeśli Ukraińcy wprowadzą zalecenia Balcerowicza i kwartetu zagranicznych technokratów – Ukraina już niebawem zamieni się w pozbawioną przemysłu neokolonię JEWROKOŁCHOZU i USRAELA, czyli kolejny rezerwuar taniej siły roboczej. Zostanie również pozbawiona majątku, ziemi oraz wszelkich dóbr a sen o szczęściu i bogactwie celebrować będą jej obywatele przy kromce suchego chleba i kawie, palonej z żołędzi. Taki stan spraw na Ukrainie w latach 30. XX w. historycy określili „hołodomorem”. Teraz będzie się on nazywał „demokracją”.

 2. Avatar
  mop :

  (…)grupa osób powiązana z byłym głównodowodzącym siłami NATO w Jewrokołchozie, gen. Philipem Breedlove’em, lobbowała na rzecz dostarczania broni kijowskim bandytom – w tym bez bezpośredniego udziału USRAELA. Okazuje się, że wg planów ciężką broń i amunicję miała wysyłać kijowskim bandytom Polska…
  Polska otwarcie popiera nazistowski rząd na Ukrainie i nawet nie kwestionuje sensowności tego działania. Usrael ożywia sytuację na Ukrainie kosztem głupiej i gospodarczo, i politycznie zniszczonej Polski.Nowy rodzaj wojny, który prowadzi Usrael, polega na walce za plecami i jak widać, jest to najbardziej skuteczna i najtańsza strategia.Niezależni zagraniczni obserwatorzy nie kryją zadziwienia, jak państwo, które dwie dekady temu pozbyło się okupacyjnych wojsk ZSRR, dziś domaga się sprowadzenia jak największej ilości amerykańskich okupantów. Przy czym istotną różnicą między sowieckim i amerykańskim okupantem jest to, że ten pierwszy odszedł z naszej Ojczyzny pokojowo. Natomiast Amerykanie, jeśli już opuszczają jakieś okupowane terytorium, to tylko po uprzednim przemienieniu go w pustynię. PONIŻEJ JAK TO WYCHODZI SIE NA ROBIENIU INTERESÓW Z USRAELEM … https://pp.vk.me/c626427/v626427955/38e9e/WQDiet6GSnY.jpg

 3. Avatar
  zefir :

  Usmaski Kongres to zgraja wojennych wampirów.Czy dla nich nie przemawia argument,że kilkadziesiąt ładunków termojądrowych ze strony Rosji (nie wspominając o Chinach) może ich całkowicie unicestwić?Toż to głupota arogancji i braku wyobrażni. Na taką głupotę nie ma jednak rady,czy lekarstwa,niech się więc dzieje na zgubę Usmaństwa.