Od początku 2023 roku Ukraina zamierza podwyższyć opłaty za przesył rosyjskiej ropy. Tłumaczy to uszkodzeniem przez Rosję ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Odczuje to m.in. polski Orlen.

Jak podał w poniedziałek serwis Bloomberg, Ukraina planuje od przyszłego roku podnieść opłaty przesyłowe za rosyjską ropę, tłoczoną rurociągiem Przyjaźń na zachód, głównie na Słowację i Węgry. Od 1 stycznia 2023 roku mają one wynosić 13,6 euro za tonę, czyli o 2,1 euro więcej, niż do tej pory.

Bloomberg powołuje się na list, który UkrTransNafta, ukraiński operator sieci rurociągów do transportu ropy, wysłał do swojego rosyjskiego odpowiednika – Transnieftu. Strona ukraińska uzasadnia to rosyjskimi atakami na swoją infrastrukturę energetyczną.

„Ciągła destrukcja ukraińskie infrastruktury energetycznej doprowadziła do znaczących braków energii elektrycznej, zwiększenia jej kosztów, braków paliwa i części zapasowych” – napisano w dokumencie, na który powołuje się Bloomberg. Pismo zostało podpisane przez Wołodymyra Cependę, dyrektor generalny ukraińskiej spółki.

Już w kwietniu br. UkrTransNafta podniosła opłaty przesyłowe. Jak podano, w rezultacie, ogólny wzrost w skali roku wynosi 51 proc.

Bloomberg podaje też, że zwrócił się w tej sprawie o komentarz do obu stron. Transnieft nie odpowiedział od razu, natomiast Naftohaz, właściciel UkrTransNafty, odmówił komentarza.

Później Transnieft potwierdził rosyjskiej agencji TASS, że otrzymał pismo od UkrTransNafty i je analizuje. Rosyjski operator ma skonsultować tę sprawę z rządem w Moskwie.

Media zwracają uwagę, że wyższe stawki za przesył ropy przełożą się na węgierski koncern MOL, a także na polski Orlen, który posiada w Czechach rafinerie.

Przypomnijmy, że tydzień temu premier Węgier Viktor Orban zwołał posiedzenie rady bezpieczeństwa z powodu eksplozji przy granicy Polski z Ukrainą i wstrzymania przez Ukraińców tłoczenia ropy przez rurociąg „Przyjaźń” w związku ze zmasowanym rosyjskim atakiem rakietowym.

Bloomberg / epravda.com.ua / Kommiersant / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply