Ukraina otrzymała kolejną partię pomocy wojskowej od Francji, która obejmowała dwie baterie przeciwlotniczych systemów rakietowych Crotale i dwa systemy rakiet wielokrotnego startu.

Jak poinformował w niedzielę francuski minister obrony Sebastian Lecornue w rozmowie z Le Journal du Dimanche, Ukraina otrzymała kolejną partię pomocy wojskowej od Francji, która obejmowała dwie baterie przeciwlotniczych systemów rakietowych Crotale i dwa systemy rakiet wielokrotnego startu.

„Chociaż pomoc francuska najbardziej kojarzy się z samobieżnymi haubicami Caesar, z których 18 zostało już przekazanych od początku rosyjskiej inwazji, to lista systemów uzbrojenia jest znacznie szersza: są to także pociski Milan i Mistral, ok. 60 transporterów opancerzonych, miny przeciwpancerne HDP-2A2, sprzęt ochronny na wypadek użycia przez wroga broni nuklearnej, biologicznej lub chemicznej oraz noktowizory najnowszej generacji” – powiedział Lecornue.

Według niego strona francuska otrzymała również prośbę z Kijowa o udostępnienie stacji radarowych i obecnie rozważa taką możliwość.

Ponadto minister zaznaczył, że Francja wraz z innymi zachodnimi partnerami uczestniczy w tworzeniu na Słowacji centrum konserwacji sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Planuje się między innymi konserwację i naprawę haubic PzH 2000, dział samobieżnych Caesar, przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard, transporterów opancerzonych Mars II MLRS i Dingo.

Według ministra Francja od początku zakrojonej na szeroką skalę inwazji rosyjskiej udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 550 mln euro z łącznej kwoty 3 mld euro i jest wśród pięciu największych darczyńców Ukrainy.

Jednocześnie, jak podkreślił Lecornoux, Paryż nadal wspiera, a niedawno zatwierdzony przez francuski parlament fundusz na 200 mln euro pozwoli Ukrainie zamówić niezbędną broń od francuskiego przemysłu obronnego i zapewnić konserwację dostarczonych systemów.

Oprócz pomocy finansowej i wojskowej Francja uczestniczy w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych.

„Naszym zadaniem jest przygotowanie 2 tys. osób z 15 tys. zaproponowanych przez Unię Europejską. Z obsługi sprzętu i systemów uzbrojenia, które przekazujemy Ukrainie, przeszkolono już 400 ukraińskich żołnierzy” – powiedział Lekornyu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply