Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht poinformowała we wtorek, że Niemcy utworzą na Słowacji centrum obsługi technicznej i naprawy broni dostarczonej na Ukrainę.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, niemiecka minister obrony Christine Lambrecht poinformowała we wtorek, że Niemcy utworzą na Słowacji centrum obsługi technicznej i naprawy broni dostarczonej na Ukrainę.

„Osiągnęliśmy porozumienie i prace mogą rozpocząć się natychmiast, aby cały dostarczony (do Kijowa) sprzęt można było naprawić po opuszczeniu pola bitwy” – powiedziała dziennikarzom, gdy przybyła na spotkanie ze swoimi odpowiednikami z UE w Brukseli.

Słowacki minister obrony Jaroslav Nad powiedział, że prace remontowe rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku tygodni i skoncentrują się głównie na haubicach i systemach przeciwlotniczych.

Rozmowy na temat układu, finansowanego przez Niemcy, rozpoczęły się we wrześniu, powiedział Nad, dodając, że oba kraje dążą do szybkiego porozumienia, aby pomóc Ukrainie w walce z rosyjską inwazją.

„Ponieważ rosyjska agresja na Ukrainie nie ustaje, nasza pomoc też nie może być opóźniana” – powiedział Nad w oświadczeniu.

Lambrecht powiedziała również, że Berlin planuje wyszkolić około 5000 ukraińskich żołnierzy w Niemczech do czerwca przyszłego roku w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej.

Zobacz też: Niemcy zbudowali pierwszy terminal LNG. Budowa zajęła niecałe 200 dni

Zobacz też: Scholz: Dyplomatyczne rozwiązanie wojny na Ukrainie aktualnie niemożliwe

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz