Ukraina i Szwecja negocjują dostawę szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90 – poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony.

Przedstawiciele ministerstwa obrony Ukrainy i ministerstwa przemysłu strategicznego Ukrainy oraz Szwedzkiej Agencji Materiałów Obronnych omówili na środowym spotkaniu w Kijowie warunki finansowe i zobowiązania Ukrainy do udziału w projekcie, a także zasady, warunki i mechanizm zakup pojazdów bojowych.

W styczniu 2024 roku Szwedzka Agencja Materiałów Obronnych otrzymała zgodę swojego rządu na przygotowanie umowy na dostawę na Ukrainę bojowych wozów piechoty CV90.

“Takie porozumienie umożliwi nie tylko realizację jednorazowych dostaw broni, ale także zorganizowanie szerokiej współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego, w szczególności w celu lokalizacji w przyszłości części produkcji na Ukrainie” – powiedział wiceminister obrony Ukrainy Dmytro Klimenkow.

Prezydent Ukrainy podczas wizyty w Szwecji spotkał się z premierem Ulfem Kristerssonem w jego letniej rezydencji w Harpsund. “Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pierwsze CV90 zostały wyprodukowane na Ukrainie tak szybko, jak to możliwe” – oświadczył Zełenski, cytowany przez portal WNP.

Szwecja przekazała wcześniej Ukrainie 50 wozów CV90.

Jak wskazał Zełenski, “są to mocne maszyny”. “Nasi żołnierze są za nie wdzięczni, prowadzą nas do przodu i ratują życie” – powiedział.

Przywódcy Ukrainy i Szwecji podpisali porozumienie o “zacieśnieniu współpracy w zakresie produkcji sprzętu wojskowego i szkolenia żołnierzy”. “Tego rodzaju umowa jest jedynym sposobem na długoterminowe trzymanie Rosji z dala od ukraińskiego terytorium” – ocenił Zełenski.

Rozmowy dotyczyły także możliwości wykorzystania przez Ukrainę szwedzkich myśliwców Gripen. Już wiosną szwedzki rząd wydał zgodę na testowe loty ukraińskich pilotów, ale nie podjął decyzji o przekazaniu samolotów. “Rozmawiałem o tym z premierem Kristerssonem. Nie mamy przewagi w powietrzu, nie posiadamy nowoczesnych myśliwców”  – oświadczył Zełenski, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply