Komisja Europejska ogłosiła wprowadzenie środków odwetowych w odpowiedzi na nowe taryfy celne nałożone przez Stany Zjednoczone na import stali i aluminium z Unii Europejskiej. Bruksela zapowiada działania o wartości do 26 miliardów euro.

Komisja Europejska podjęła decyzję o wdrożeniu proporcjonalnych środków odwetowych wobec importu towarów ze Stanów Zjednoczonych do Unii Europejskiej. Jest to odpowiedź na nowe taryfy celne nałożone przez administrację USA na stal i aluminium sprowadzane z UE.

Bruksela krytycznie oceniła decyzję Waszyngtonu, uznając ją za „nieuzasadnioną, zakłócającą handel transatlantycki oraz szkodliwą dla przedsiębiorstw i konsumentów”, co może skutkować wzrostem cen na rynku.

Komisja zaplanowała dwustopniowe działania odwetowe:

Pierwszy etap: 1 kwietnia wygasną obowiązujące od 2018 i 2020 roku unijne środki odwetowe nałożone na USA. Dotychczasowe cła dotyczyły amerykańskich produktów i były odpowiedzią na straty gospodarcze szacowane na 8 miliardów euro, wynikające z wcześniejszych amerykańskich taryf na stal i aluminium.

Drugi etap: W połowie kwietnia UE wprowadzi nowe cła na import towarów ze Stanów Zjednoczonych, odpowiadające ekonomicznej skali amerykańskich taryf, które dotykają ponad 18 miliardów euro unijnego eksportu.

Zobacz też: Import wyrobów żelaznych i stalowych z Rosji do UE przekroczył 5 milionów ton w 2024 roku

Łącznie unijne środki odwetowe mogą objąć towary o wartości do 26 miliardów euro, co jest ekwiwalentem wprowadzonych przez USA ceł.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła znaczenie relacji handlowych między UE a USA:

„Stosunki handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi są największe na świecie. Przyniosły dobrobyt i bezpieczeństwo milionom ludzi, tworząc miliony miejsc pracy po obu stronach Atlantyku. (…) Jako Unia Europejska musimy działać w celu ochrony konsumentów i przedsiębiorstw. Środki odwetowe, które dziś wprowadzamy, są zdecydowane, ale proporcjonalne.”

Von der Leyen dodała, że UE pozostaje otwarta na negocjacje i liczy na wypracowanie rozwiązania z administracją amerykańską. W tym celu Maroš Šefčovič, komisarz ds. handlu, został upoważniony do wznowienia rozmów z przedstawicielami USA.

Nowe amerykańskie taryfy, wynoszące do 25%, obejmą stal i aluminium stosowane w przemyśle oraz ich pochodne produkty komercyjne – od części maszyn po druty i igły dziewiarskie. Łącznie dotkną unijnego eksportu do USA o wartości 26 miliardów euro.

Zobacz też: Rosyjscy oligarchowie mogą odzyskać część zamrożonych aktywów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply