Z porządku obrad Sejmu zniknął punkt dotyczący projektu uchwały PiS ws. upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zwrócił na to uwagę poseł PSL, Piotr Zgorzelski. Przedstawiciele PiS milczą. „Czego się oni tak bardzo boją? Nacisków Ukrainy, a może USA lub Sorosa?” – pyta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

We wtorek w programie Salon Polityczny poseł PSL Piotr Zgorzelski zwrócił uwagę na fakt, że z porządku obrad Sejmu zniknął punkt dotyczący projektu uchwały ws. upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zapowiedział, że w Sejmie jego klub będzie pytał o to Marszałka Sejmu.

„Z wielki żalem odnotowałem fakt, że w porządku obrad Sejmu nie ma tak ważnej rzeczy, jaką jest upamiętnienie ofiar ludobójstwa banderowskiego na Wołyniu. Będziemy o to pytać z trybuny sejmowej Pana Marszałka Sejmu – dlaczego PiS cofnął się i zamiata pod dywan tak ważną z punktu widzenia pamięci historycznej sprawę jaką jest Rzeź Wołyńska” – powiedział Zgorzelski.

„PiS wchodzi w buty Platformy Obywatelskiej, która w poprzedniej kadencji w imię poprawności politycznej twierdziła, że nie należy tego tematu podnosić, ponieważ polską racją stanu jest wolna i wielka Ukraina”– stwierdził poseł PSL. „Oczywiście, wszyscy uważamy, że tak powinno być, ale to nie zmienia faktu, że dobrosąsiedzkie stosunki można budować na kłamstwie”– dodał.

„Mam wrażenie, że zaczęły się naciski i nie tylko być może wewnątrz parlamentu, ale także sił zewnętrznych, np. ze strony ukraińskiej”– mówił Zgorzelski.

PSL złożyło w Sejmie własny projekt uchwały ws. „ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej”.

Czego się oni tak bardzo boją?

Sprawę na Facebooku skomentował także ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:

„Z porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu wyrzucone zostało głosowanie nad projektami ustawy i uchwał, zgłoszonymi przez PiS oraz Kukiz’15 i PSL. Marszałek Marek Kuchciński w tej sprawie milczy jak zaklęty. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski też. Czego się oni tak bardzo boją? Nacisków Ukrainy, a może USA lub Sorosa?”

Dodał, że tylko poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15w czasie debaty sejmowej zaapelował z trybuny sejmowej o upamiętnienie ofiar.

„Dlatego też wezmę udział w jutrzejszej manifestacji pod Sejmem – 7 lipca, godz. 13.00 oraz w konferencji, którą 11 lipca o godz. 11.00 w Sejmie organizuje PSL”– zapowiedział ks. Isakowicz-Zaleski. Dodał, że tego dnia o godz. 10 zostaną złożone wieńce i zapalone znicze pod pamiątkową tablicą na Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu (obok kościoła św. Anny).

PRZECZYTAJ: Ks. Isakowicz-Zaleski dla Kresów.pl: 11 lipca będzie testem dla PiS, Kaczyńskiego i Dudy

Polskieradio.pl / facebook.com / Kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaro7
  jaro7 :

  Dotacje z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w 2014 r. – znalezione w: https://marucha.wordpress.com/2015/04/16/jak-polski-rzad-dofinansowuje-banderowski-pomiot/
  1. Związek Ukraińców Podlasia „Działalność amatorskich zespołów artystycznych” – 64 100 532 złotych (sześćdziesiąt cztery miliony sto tysięcy pięćset trzydzieści dwa złote)
  2. Związek Ukraińców Podlasia „Howorymo ukrajinśkoju. Nauka języka ukraińskiego dla młodzieży i dorosłych” – 8 700 533 zł (osiem milionów siedemset tysięcy pięćset trzydzieści trzy złote)
  3. Związek Ukraińców Podlasia, audycje radiowe w języku ukraińskim „Ukraińskie słowo” – 32 400 534 zł. (trzydzieści dwa miliony czterysta tysięcy pięćset trzydzieści cztery złote)
  4. Związek Ukraińców Podlasia, Festiwale kultury i tradycji ukraińskich na Podlasiu – 144 330 535 zł. (sto czterdzieści cztery miliony trzysta trzydzieści trzy tysiące pięćset trzydzieści pięć złotych)
  5. Związek Ukraińców Podlasia, konkurs młodej muzyki ukraińskiej „Pidlaska Marszrutka” – 24 600 536 zł. (dwadzieścia cztery miliony sześćset tysięcy pięćset trzydzieści sześć zlotych)
  6. Związek Ukraińców Podlasia, spotkania z podlaskim folklorem, tradycją i poezją ukraińską: „Spotkanie z kolędą i szczedriwką – Konkurs Piosenki Ukraińskiej »Z Pidlaśkoji Krynyci«”; Konkurs Recytatorski „Ukraińskie słowo” – 28 900 537 zł. (dwadzieścia osiem milionów dziewięćset tysięcy pięćset trzydzieści siedem złotych)
  7. Związek Ukraińców Podlasia, warsztaty kultury ukraińskiej dla dzieci i młodzieży „U źródeł” – 27 500 538 zł. (dwadzieścia siedem milionów pięćset tysięcy pięćset trzydzieści osiem złotych)
  8. Związek Ukraińców Podlasia, wydanie płyty CD „Koladuje Pidliaszsza” – 19 900 539 (dziewiętnaście milionów dziewięćset tysięcy pięćset trzydzieści dziewięć złotych) [sic! – admin]
  9. Związek Ukraińców Podlasia, wydawanie ukraińskiego pisma Podlasia „Nad Buhom i Narwoju” – 134 300 540 zł. (sto trzydzieści cztery miliony trzysta tysięcy pięćset czterdzieści zł)
  10. Związek Ukraińców w Polsce, chóry i zespoły artystyczne (program działalności twórczej na 2014 r.) – 150 541 zł. (sto pięćdziesiąt tysięcy pięćset czterdzieści jeden złotych)
  11. Związek Ukraińców w Polsce, Dni Kultury Ukraińskiej – 39 542 zł. (trzydzieści dziewięć tysięcy pięćset czterdzieści dwa złote) [Wystawa eksponatów kulturowych – piły, siekiery, drut kolczasty… ? – admin]
  12. Związek Ukraińców w Polsce, działalność ośrodków kultury ukraińskiej w 2014 r. – 245 543 zł. (dwieście czterdzieści pięć tysięcy pięćset czterdzieści trzy złote)
  13. Związek Ukraińców w Polsce, dziecięce festiwale i konkursy – 41 544 zł. (czterdzieści jeden tysięcy pięćset czterdzieści cztery złote)
  14. Związek Ukraińców w Polsce, Misteria Kupalskie – 30 545 zł.
  15. Związek Ukraińców w Polsce, obchody 200-setnej rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki – 41 546 zł.
  16. Związek Ukraińców w Polsce, Pamięć Nieprzyswojona – Chełmszczyzna 1944 – 26 547 zł.
  17. Związek Ukraińców w Polsce, program edukacji dzieci i młodzieży – 33 548 zł.
  18. Związek Ukraińców w Polsce, Ukraińskie Jarmarki – 24 549 zł.
  19. Ukraińskie Spotkania Na Pograniczach – 41 550 zł.
  20. Związek Ukraińców w Polsce, UMP – Ukraiński Multimedialny Portal – 49 551 zł.
  21. Związek Ukraińców w Polsce, wydanie rocznika „Almanach Ukraiński” 2015 – 25 552 zł.
  22. Związek Ukraińców w Polsce, wydawanie tygodnika „Nasze Słowo” w 2014 r. – 430 000 zł.
  Związek Ukraińców Podlasia, otrzymał aż tak wielkie fundusze na swoją działalność w jednym roku … to w sumie razem wynosi, jeśli dobrze liczę … około pół miliarda złotych ( 484 734 824 zł ) …a Związek Ukraińców w Polsce dostał, w tym samym roku, kwotę 745 936 558 zł …czyli około 750 mln zł … razem … 1 230 671 479 zł …, tj. przeszło miliard dwieście milionów złotych w 2014 r. …
  Teraz za rządów pisdzielców może byc jeszcze wiecej,choćby przyznanie 500+ dla dzieci upaińców.

  • fiesta
   fiesta :

   Cytat: „Kto to w ogóle przyznaje i monitoruje?”. ODPOWIEDZ: Sami swoi.
   Najwieksze dotacje otrzymuje ZYDOSTWO, ktorych oficjalnie jest w Polsce niby kilkadziesiat tysiecy, a nieoficjalnie kilkanascie milionow.
   Za pieniadze POLSKIEGO PODATNIKA finansowane sa „muzea holokitu” ukazujace „wiecznie cierpiacych zydow”, podczas gdy to ZMIJOWE PLEMIE i DZIECI DIABLA to najwieksza zaraza tego swiata.
   Za pieniadze polskiego podatnika finansowane sa zydowskie pismidla falszujace historie Polski i Polakow oraz szydzace i oczerniajace Polakow.
   Za pieniadze polskiego podatnika powstaja paszkwile filmowe i telewizyjne krecone przez zydow w Polsce, ktore ukazuja Polakow w negatywnym swietle i „antysemitow”.
   A na zydowskie sqrwysynstwo i klamstwa o Polakach nie reaguje zadna instytucja panstwowa w Polsce i to jest jeden z wielu sygnalow, ze POLSKA NIE RZADZA POLACY, ale jej najwieksi wrogowie – ZYDOSTWO.