Telewizja Polska włączyła się w pomoc finansową dla filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

TVP przekazuje milion złotych na produkcję filmu. Według planów kwota ta ma zostać jeszcze zwiększona. Taką informację podały „Wiadomości” TVP1, dodając, że jest to pierwszy film dotyczący „zbrodni ludobójstwa na Wołyniu”.Według twórców filmu „Wołyń”, na jego dokończenie brakuje 2,5 mln złotych. Uruchomiono zbiórkę pieniędzy na ten cel. Według stanu na 25 maja zebrano ponad 550 tys. złotych, czyli 22 proc. potrzebnej kwoty.

PRZECZYTAJ: Wystartowała zbiórka pieniędzy na dokończenie filmu Wołyń Smarzowskiego [VIDEO]

TVP1 / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. manetekelfares :

  Chciałoby się powiedzieć: No nareszcie! Ale nauczony probanderowskim zachowaniem elyt wyrażam 2 wątpliwości:
  1. czemu nie ma dofinansowania całości brakującej sumy?
  2. czy za okazane wsparcie reżyser nie pominie wątków i scen szczególnie dla Ukraińców niewygodnych?
  Czyli czy ostateczny kształt filmu nie będzie zmieniony przez ingerencję polityczną?

 2. krok :

  Ja płacę co jakiś czas po kilkadziesiąt zeta. Tyle mogę od siebie. Mam tylko nadzieję, że film nie okaże się znakiem równości, jaki chcieli by widzieć ukraińcy w związku z tym ludobójstwem. Znaku równości nie będzie, bo zbrodnia była zainicjowana jako czystka etniczna przez ukraińskie ówczesne władze. Zbrodnie ukraińskie miały charakter masowy, wcześniej przygotowane, w odróżnieniu od polskich nielicznych ataków odwetowych. Zbrodnie ukraińskie przede wszystkim była nasączone wyjątkowym bestialstwem ukraińców wobec Polaków. Zbrodnie ukraińskie były celowane głównie w ludność cywilną w tym dzieci i kobiety. Przykładów wsi, gdzie średnia wieku pomordowanych była 9 lat. Ciężar zbrodni popełnionych przez ukraińców na Polakach nie można w żaden sposób zrównywać z polskimi akcjami odwetowymi, czy działań tworzonych samoobron wsi Polskich. Panie Smażowski, oby moje wsparcie na ten film, było warte historycznej prawdy, na którą czekamy.

 3. skiepek :

  To wsparcie też mnie odrobinę niepokoi.Mimo to mam nadzieję,że korekt do scenariusza w zamian za przekazane pieniądze nie będzie.Byłyby to tzw. judaszowe srebrniki.Jeśli Pan Smarzowski nie ugnie się pod przefarbowaną dziczą i powstanie dzieło przedstawiające prawdziwe oblicze rezunów to jestem przekonany ,że Polacy to docenią ,a twórca zostanie właściwie uhonorowany.Ten film ma szansę być jednym z najważniejszych dzieł kinematografii Polski ,a co za tym idzie jego twórca najlepszym reżyserem.

 4. jaro7 :

  Pisiory próbują zakryć tą zagrywką(wcześniej kasy nie chcieli dać),swoje HANIEBNE postępowanie w sprawie UPAiny w w stosunku do Kresowiaków.Zwłaszcza kombinowaniem z dniem 11 lipca w sprawie upamiętnienia LUDOBÓJSTWA na Wołyniu.I jeszcze te kreatury potrafią podać rękę i rozmawiać z takim ZEREM wiatrowiczem,banderowskim pomiotem.Tfu.

 5. zefir :

  Pan Smarzewski winien złożyć jednoznaczne oświadczenie,czy były,czy nie były stawiane warunki uzależniające przekazanie tego 1mln.zł.Pan Smarzewski pod żadnym pozorem nie może godzić się na bycie zakładnikiem jakiegokolwiek interesownego darczyńcy.