Premier Donald Tusk poinformował na konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim, że Polska może rozważyć wysyłkę kolejnych samolotów MiG-29, jeśli sojusznicy z NATO zastąpią je innymi maszynami.

W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował, że Polska może rozważyć wysyłkę kolejnych samolotów MiG-29, jeśli sojusznicy z NATO zastąpią je innymi maszynami.

“To nie może być z uszczerbkiem dla bezpieczeństwa dla Polski. Niestety po Ukrainie jesteśmy w sytuacji najbardziej wymagającej. Dlatego tak ostrożnie deklarujemy to, co jesteśmy gotowi zrobić” – mówił na konferencji.

“Serio traktujemy te zapowiedzi. Dzisiaj nie byliśmy w stanie wskazać terminu i ilości”.

W poniedziałek, podczas wizyty ukraińskiego przywódcy w Warszawie, Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski podpisali Porozumienie o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Ukrainą. Szef polskiego rządu podkreślił po podpisaniu umowy, że podobne porozumienia zawarło z Ukrainą już 19 państw i UE jako całość.

Jak dodał, jemu i prezydentowi Zełenskiemu zależało bardzo podczas prac nad umową, by nie skończyło się tylko na deklaracjach dobrej woli. “Każde słowo w tym porozumieniu traktujemy jako wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice. W najbliższym czasie wspólnie z innymi sojusznikami będziemy krok po kroku wypełniać intencje tego dokumentu” – oświadczył premier.

“Wszyscy wiemy, że gdyby ta wojna zakończyła się źle, to zakończyłaby się źle nie tylko dla Ukrainy, ale też dla Polski, Europy i całego świata zachodniego” – kontynuował. “Jeśli tylko będziemy mogli pomóc, zrobimy co w naszej mocy” – zadeklarował szef rządu.

“Jest rzeczą oczywistą, że wszystko, co zostało przez rosyjskich terrorystów zniszczone, zostanie odbudowane. A wszyscy, wraz z Putinem, którzy wydają rozkazy ataków na obiekty cywilne, zostaną ukarani” – powiedział z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Podziękował Polsce za 44 pakiety pomocy wojskowej. Wyraził opinię, że podpisana w Warszawie umowa jest “bardzo ambitna”. “Pomoże nam chronić życie naszych obywateli” – oświadczył.

“W naszym porozumieniu zawarta jest umowa na formowanie i szkolenie w Polsce ukraińskiego legionu. To nowa, złożona z ochotników formacja, która na wzór ukraińsko-polsko-litewskiej gromady mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie Polski, wzięcie udziału w obronie Ukrainy. Każdy ochotnik przeszedłby szkolenie w Polsce, zostałby tutaj przeszkolony i uzbrojony. Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do legionu, będzie mógł podpisać kontrakt z siłami zbrojnymi Ukrainy” – mówił Wołodymyr Zełenski.

Wskazał, że umowa zawiera m.in. punkty dotyczące “ochrony infrastruktury krytycznej, obrony cywilnej, działalności wywiadowczej, współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji”.

Dodał, że szczególnie istotne zapisy tego porozumienia dotyczą współpracy “w zakresie przeciwdziałania rosyjskim atakom lotniczym, które mogą zmierzać w kierunku Polski”. “Tu wraz z naszymi specjalistami wojskowymi opracujemy mechanizmy szybkiej realizacji tego punktu naszego porozumienia” – powiedział.

Zobacz także: Polskie samoloty ponownie poderwane w związku z rosyjskim ostrzałem Ukrainy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply