Podczas spotkania przywódców Turcji, Iranu i Rosji w środę Ankarze zapewniono, że państwa te są zdecydowane, by przyspieszyć działania na rzecz „zaprowadzenia pokoju i stabilności w Syrii”.

Po spotkaniu w Ankarze we wspólnym oświadczeniu przywódcy podkreślili konieczność ochrony cywilów w strefach deeskalacji, a także poparcie dla idei niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Syrii.

Przywódcy Turcji, Iranu i Rosji wskazali na chęć kontynuowania współpracy w celu wprowadzenia pokoju w Syrii. Prezydenci krajów zaznaczyli, że format astański (Moskwa, Teheran i Ankara) jest jedyną efektywną międzynarodową inicjatywą, przyczyniającą się do zmniejszenia przemocy w Syrii. Przywódcy są również przeciw separatyzmowi i budowaniu w Syrii nowych formacji pod pretekstem walki z terroryzmem.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja, Turcja i Iran uzgodniły porozumienie ws. stref bezpieczeństwa w Syrii

W trakcie spotkania prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że syryjski region Afrin, w którym od stycznia trwa turecka ofensywa, powinien zostać przekazany syryjskiej armii. Dodał, że niepodległość Syrii pozostaje priorytetem dla Teheranu, a konflikt nie powinien zostać rozwiązany drogą zbrojną. Według Rowhaniego Państwo Islamskie, a także inne ugrupowania terrorystyczne mają służyć interesom konkretnych państw, w tym USA.

Z kolei prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej, że Syrię czeka trudna droga, jednak nadzieja na sukces rośnie. Wskazał, że integralność terytorialna Syrii jest zależna od utrzymania dystansu wobec każdego z ugrupowań terrorystycznych. Dodał, że Ankara i Moskwa współpracują w celu budowy szpitala w syryjskim mieście Tall Abjad blisko granicy z Turcją. Zaznaczył również, że jego kraj będzie kontynuować antyterrorystyczną operację w Syrii, do czasu wyzwolenia terytoriów kontrolowanych przez kurdyjską formację YPG.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosja, Iran i Turcja porozumiały się w sprawie Syrii

Władimir Putin powiedział z kolei, że nie można upolityczniać kwestii pomocy humanitarnej w Syrii. Dodał, że Rosja, Iran i Turcja ze szczególną uwagą odnoszą się do sprawy odbudowy Syrii po zaprowadzeniu pokoju. Rosyjski przywódca zaznaczył, że Moskwa może wziąć udział w projektach przy odbudowie syryjskiej infrastruktury, a rosyjskie firmy już aktywnie biorą udział w tych pracach. Putin wygłosił apel do wszystkich krajów świata o włączenie się w odbudowę Syrii. Podkreślił, że ma informacje o tym, iż terroryści próbują dokonywać prowokacji z użyciem chemicznych substancji trujących w Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szczyt w Ankarze jest drugim spotkanie przywódców Turcji, Iranu i Rosji. Poprzednio rozmawiali w tym gronie w listopadzie 2017 roku w Soczi, a następny szczyt z udziałem przywódców tych trzech krajów będzie miał miejsce w Iranie.

Kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz