„Pisze Pan z obawą, że przeogromne i przebogate dziedzictwo górnośląskie może zniknąć. Czy naprawdę sądzi Pan, iż zamknięta, etniczna i odcinająca się od Polski wersja śląskości temu dziedzictwu przyniesie ocalenie? (…) Apeluje Pan do „Polaków”, żeby nas, Ślązaków zrozumieli, a „nie spychali krok po kroku na pobocze egzystencji”. A może to Wy, chcąc odciąć Górny Śląsk od polskości, spychacie nas, Ślązaków na pobocze egzystencji ?”.

– Ze smutkiem wysłuchałem Pańskiego apelu w obronie „języka śląskiego”, którego nagranie i jego pisemną wersję zamieścił dzisiaj [8 XI – red.] „Dziennik Zachodni”– pisze Piotr Spyra, śląski samorządowiec, były wicewojewoda śląski i szef Ruchu Obywatelskiego Polski Śląsk, odnosząc się do głośnego apelu Alojzego Lysko. Ten znany śląski pisarz, regionalista, a także polityk (niegdyś związany z PiS, później z PO), krytykując brak poparcia w Sejmie dla uznania tzw. mniejszości śląskiej i języka śląskiego. Stwierdził on m.in.:

– (…) konsekwentna polonizacja zmierza do usunięcia śląszczyzny już nie tylko z życia publicznego, ale także prywatnego. Jeśli Ślązakom ucichną usta i wytarte zostanie ostatnie słowo pisane – nastąpi ostateczna zagłada śląskiego świata. Póki żyjemy – na to nie będzie naszej zgody!Bronić będziemy naszego języka do ostatniego tchu. My też mamy prawo do życia, do własnego języka, historii i kultury. Przeogromne i przebogate, bo wielowiekowe dziedzictwo nie może zniknąć z mapy Polski i Europy.Prosimy Polaków, aby to zrozumieli. Przecież noszą jeszcze w genach traumy rozbiorowe. Wiedzą, co to rusyfikacja, germanizacja… Powinni nam pomagać w zachowaniu naszego dziedzictwa, a nie spychać nas krok po kroku na pobocze egzystencji.

– Bardzo cenię Pańskie wspomnieniowe pisarstwo oraz tytaniczną pracę na rzecz ocalenia i popularyzacji górnośląskiego dziedzictwa kulturowego. Jednak po wysłuchaniu Pańskiego apelu po prostu osłupiałem: jakbyśmy żyli w odrębnych światach– pisze Spyra, po czym zadaje Lysce trzy pytania:

– Jakie zna Pan przykłady konsekwentnej polonizacji zmierzającej do usunięcia śląszczyzny z życia publicznego i prywatnego ? Przypomnę nieśmiało, o akcji: ‘Godomy po Śląsku”, do której przystąpiło już wiele instytucji oraz o tym, iż gwary śląskie są kultywowane w dziesiątkach ośrodków kultury i uczy się ich w niejednej szkole.Wypada również pamiętać o licznych inicjatywach regionalnych propagujących różne odmiany śląskiego dialektu (żeby wspomnieć tylko konkurs „Po naszymu, czyli po śląsku”).

Pisze Pan z obawą, że przeogromne i przebogate, bo wielowiekowe dziedzictwo górnośląskie może zniknąć. Czy naprawdę sądzi Pan, iż zamknięta, etniczna i odcinająca się od Polski wersja śląskości temu dziedzictwu przyniesie ocalenie?

Należę do tych Górnoślązaków, którzy w tej wąskiej, etnicznej definicji się nie mieszczą. Jesteśmy jak zbędny balast dla doktrynerów, którzy piszą historię Śląska na nowo, entuzjastycznie tworzą podręczniki języka śląskiego, którego nikt nigdy nie używał i zakreślają ramy nowej śląskiej kultury, o której można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest zakorzeniona w żywej, śląskiej tradycji.

Apeluje Pan do „Polaków”, żeby nas, Ślązaków zrozumieli, a „nie spychali krok po kroku na pobocze egzystencji”.A może to Wy (w tym również Pan), chcąc odciąć Górny Śląsk od polskości, spychacie nas, Ślązaków na pobocze egzystencji?

– Ten krótki list napisałem z bólem (proszę mi uwierzyć). Zbyt jednak Pana cenię, abym mógł pozostać obojętny na Pańskie wystąpienie– podsumowuje Spyra.

PRZECZYTAJ: Piotr Spyra dla Kresów.pl: czuję się Polakiem, a jako Ślązak czułbym się wykluczony z etnicznej śląskości

PRZECZYTAJ TEŻ WIĘCEJ o śląskim republikanizmie: Autonomia vs republika elementarna, czyli o samorządności fasadowej

Slaskipolska.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Nie ma ślązaczyzny, to jest wymysł GW i niemieckiej agentury. Na Śląsku jest ogromna liczba trzeciego pokolenia ludności, która przybyła tutaj podczas budowy ROW. Rdzenni Ślązacy to minimalna garstka ludzi, bo ci, którzy czuli się Niemcami, dawno stąd wyjechali, a niewielkie resztki tworzą mniejszość niemiecką. Prawdziwi Ślązacy nie czują się Niemcami, starsi posługują się jeszcze gwarą śląską, ale młodzież już jej nie używa, poza naprawdę nielicznymi wyjątkami. Ślązaków nie trzeba polonizować, oni są naprawdę Polakami.