„To za naszych medyków”. Ukraińcy chwalą się atakami odwetowymi na separatystów [+VIDEO]

Siły ukraińskie przeprowadziły w Donbasie kilka uderzeń na umocnione pozycje separatystów, m.in. z użyciem zakazanych pocisków kierowanych. Według opisów nagrań z tych ataków, część z nich przeprowadzono w odwecie za zabitych i rannych w ostatnich dniach ukraińskich medyków.

Ukraiński ochotnik Jurij Mysjagin zamieścił w środę na portalu społecznościowym nagranie, które przedstawia atak na pozycje separatystów przy użyciu pocisków kierowanych. Nagrania wykonano m.in. z drona jednostki rozpoznawczej K-2, z 54. Brygady Zmechanizowanej sił ukraińskich.

„To za naszych medyków” – napisał na Facebooku Mysjagin, załączając nagranie wideo. Widać na nim pozycje separatystów ze schronami i okopami, położone najpewniej na wysokiej, częściowo zarośniętej hałdzie. Następne ujęcia przedstawiają to samo stanowisko separatystów, ale widziane z ziemi, z pozycji sił ukraińskich. W jego kierunku odpalono kolejno dwa rakietowe pociski kierowane, które trafiają bezpośrednio w cel. Wskazują na to także słyszalne na nagraniu komentarze, najpewniej ukraińskich żołnierzy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według komentarza zamieszczonego przez Mysjagina, było to stanowisko obserwacyjne separatystów, służące także do kierowania ogniem. „Dostali. I dobrze dostali. Dwa razy dostali bezpośrednio, w kilka sekund. Prosto z ziemi. (…) dwoma celnie posłanymi ptaszkami rozniesiono gniazda rosyjsko-terrorystycznych wojsk. Dokładnie w cel. Dwa ptaszki – dwa gniazdka” – komentuje ukraiński ochotnik. Pociski kierowane, w tym także z systemów przeciwpancernych, są zabronione na mocy porozumień mińskich.

Fraza z początku wpisu ukraińskiego ochotnika wskazuje, że był to atak odwetowy, przeprowadzony w odpowiedzi na poniedziałkowe ostrzelanie ukraińskiego ambulansu wojskowego prowadzącego ewakuację rannego w Donbasie, w wyniku którego zginęło dwóch wojskowych, w tym kobieta-medyk. Ukraińcy twierdzą, że pojazd został trafiony przez separatystów pociskiem przeciwpancernym, z kolei separatyści oskarżyli Ukraińców o prowokację. Ponadto, wczoraj Ukraińcy poinformowali, że na trasie między Marinką a Krasnohorłówką rannych zostało dwóch medyków-ochotników. Według strony ukraińskiej, zostali postrzeleni przez snajpera.

Czytaj także: Ukraińcy chwalą się zajęciem „taktycznie ważnej pozycji” w Donbasie

Zobacz: Ukraińcy chwalą się ostrzelaniem pozycji separatystów z wyrzutni rakietowych [+VIDEO]

Wcześniej, w rejonie operowania 54. Brygady w rejonie obwodu ługańskiego, siły ukraińskie zniszczyły inną pozycję separatystów, wykorzystywaną m.in. do ostrzeliwania pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy. W sieci zamieszczono nagranie, które może przedstawiać te działania. Wykonano je prawdopodobnie w południowej części obwodu ługańskiego, na południe od Kalinowego i na wschód od Troickiego. Widać na nim umocnione pozycje separatystów, atakowane prawdopodobnie z użyciem moździerzy.

Unian/ facebook / police.dn.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz