„To za naszych medyków”. Ukraińcy chwalą się atakami odwetowymi na separatystów [+VIDEO]

Siły ukraińskie przeprowadziły w Donbasie kilka uderzeń na umocnione pozycje separatystów, m.in. z użyciem zakazanych pocisków kierowanych. Według opisów nagrań z tych ataków, część z nich przeprowadzono w odwecie za zabitych i rannych w ostatnich dniach ukraińskich medyków.

Ukraiński ochotnik Jurij Mysjagin zamieścił w środę na portalu społecznościowym nagranie, które przedstawia atak na pozycje separatystów przy użyciu pocisków kierowanych. Nagrania wykonano m.in. z drona jednostki rozpoznawczej K-2, z 54. Brygady Zmechanizowanej sił ukraińskich.

„To za naszych medyków” – napisał na Facebooku Mysjagin, załączając nagranie wideo. Widać na nim pozycje separatystów ze schronami i okopami, położone najpewniej na wysokiej, częściowo zarośniętej hałdzie. Następne ujęcia przedstawiają to samo stanowisko separatystów, ale widziane z ziemi, z pozycji sił ukraińskich. W jego kierunku odpalono kolejno dwa rakietowe pociski kierowane, które trafiają bezpośrednio w cel. Wskazują na to także słyszalne na nagraniu komentarze, najpewniej ukraińskich żołnierzy.

Według komentarza zamieszczonego przez Mysjagina, było to stanowisko obserwacyjne separatystów, służące także do kierowania ogniem. „Dostali. I dobrze dostali. Dwa razy dostali bezpośrednio, w kilka sekund. Prosto z ziemi. (…) dwoma celnie posłanymi ptaszkami rozniesiono gniazda rosyjsko-terrorystycznych wojsk. Dokładnie w cel. Dwa ptaszki – dwa gniazdka” – komentuje ukraiński ochotnik. Pociski kierowane, w tym także z systemów przeciwpancernych, są zabronione na mocy porozumień mińskich.

Fraza z początku wpisu ukraińskiego ochotnika wskazuje, że był to atak odwetowy, przeprowadzony w odpowiedzi na poniedziałkowe ostrzelanie ukraińskiego ambulansu wojskowego prowadzącego ewakuację rannego w Donbasie, w wyniku którego zginęło dwóch wojskowych, w tym kobieta-medyk. Ukraińcy twierdzą, że pojazd został trafiony przez separatystów pociskiem przeciwpancernym, z kolei separatyści oskarżyli Ukraińców o prowokację. Ponadto, wczoraj Ukraińcy poinformowali, że na trasie między Marinką a Krasnohorłówką rannych zostało dwóch medyków-ochotników. Według strony ukraińskiej, zostali postrzeleni przez snajpera.

Czytaj także: Ukraińcy chwalą się zajęciem „taktycznie ważnej pozycji” w Donbasie

Zobacz: Ukraińcy chwalą się ostrzelaniem pozycji separatystów z wyrzutni rakietowych [+VIDEO]

Wcześniej, w rejonie operowania 54. Brygady w rejonie obwodu ługańskiego, siły ukraińskie zniszczyły inną pozycję separatystów, wykorzystywaną m.in. do ostrzeliwania pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy. W sieci zamieszczono nagranie, które może przedstawiać te działania. Wykonano je prawdopodobnie w południowej części obwodu ługańskiego, na południe od Kalinowego i na wschód od Troickiego. Widać na nim umocnione pozycje separatystów, atakowane prawdopodobnie z użyciem moździerzy.

Unian/ facebook / police.dn.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply