„To nie zadziałało” – oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odniósł się w ten sposób do realizacji celu programu „500 plus”, jakim była poprawa sytuacji demograficznej w Polsce.

Prezes PiS podczas sobotniego spotkania z wyborcami w Częstochowie wskazał, że przed Polską jest wiele problemów i „na obrazie optymistycznym są poważne rysy, chociażby sytuacja demograficzna”. Podkreślił, że w kraju wciąż rodzi się za mało dzieci. Kaczyński skomentował też skuteczność programu „500 plus”. Wyraził opinię, że dotąd nie spełnił on pokładanych w nim nadziei.

„Myśli się o jakiś rewaloryzacjach, ale nie mogę teraz niczego teraz obiecywać. Natomiast wiadomo, że to samo nie zadziałało. Na pewno pewien postęp mogłyby przynieść tanie, łatwe do zdobycia mieszkania, ale to też nie wystarczy. Na pewno podnoszenie się pensji, jakieś inne zabezpieczenia o charakterze socjalnym, ale musimy też pamiętać, że tu chodzi przede wszystkim o kwestie kulturowe, bo one decydują” – powiedział, cytowany przez portal Money.pl.

Zwrócił uwagę, że w latach 20. w Polsce rodziło się rocznie milion dzieci, a w 1955 r. było to już niespełna 800 tys. „Musimy uczynić wszystko, żeby to przełamać i tutaj jest taki problem, o którym trzeba wspomnieć, bo to też jest jedna z linii podziału” – podkreślił.

Zobacz także: Spis Powszechny GUS: Polskie społeczeństwo starzeje się. Co piąty mieszkaniec ma ponad 60 lat [+VIDEO]

Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że w przyjętym przez rząd 28 września projekcie ustawy budżetowej na 2023 r., na realizację programu „500 plus” zostało zabezpieczonych 40 mld 200 mln zł.

Świadczenie jest wypłacane na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Zobacz także: Polska płaci 500 plus Ukraińcom mieszkającym na Ukrainie

money.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Pol_AK
    Pol_AK :

    W normalnym kraju prawo wprowadzone, po pewnym okresie jest sprawdzane. 500+ nie działa nadal na minusie co roku. To należy albo zlikwidować 500+ albo dawać na wszystkie dzieci w rodzinach 3 i więcej dzieci.

    Ktoś ma 1 dziecko, 2 dzieci, nic kasy.

    Nie zagwarantuje to wzrostu liczby urodzeń (a co może?) ale przynajmniej środki pomocowe poszły by tam gdzie są potrzebne. Nie byłoby spalania funduszy państwa.