Talibowie ogłosili, że pozostawią otwarte granice

Talibowie zawiadomili sto państw, iż będą wypuszczać z Afganistanu osoby dysponujące dokumentami wydanymi przez te kraje.

Portal telewizji France24 zacytował oświadczenie przedstawicieli stu państw o deklaracji jakie złożyli wobec nich afgańscy talibowie. „Otrzymaliśmy zapewnienie od talibów, że każdy cudzoziemiec i każdy obywatel Afganistanu posiadający zezwolenie na wjazd z naszych krajów będzie mógł podróżować w bezpieczny i uporządkowany sposób do punktów wyjazdu i wyjechać poza granice kraju [Afganistanu].” – napisano w oświadczeniu państw, wśród których znajdują się USA, Wielka Brytania i Francja. Francuska telewizja podkreśliła, że nie ma wśród nich sygnatariuszy z ramienia Rosji i Chin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W oświadczeniu stu państw dodano – „Wszyscy jesteśmy zaangażowani w zapewnienie, by nasi obywatele, rodacy i rezydenci, pracownicy, Afgańczycy, którzy z nami pracowali i osoby zagrożone, mogli nadal swobodnie podróżować do miejsc poza Afganistanem”. Zadeklarowano także, że dokumenty podróżne nadal będą wydawane „określonym Afgańczykom”.

Wcześniej w niedzielę doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sillivan zapewnił, że żaden z Amerykanów „nie utknie w Afganistanie”, a jego państwo wypracowało „mechanizm, by ich wyciągnąć”. Jak dodał – „Talibowie złożyli wobec nas zobowiązanie”.

W poniedziałek ma odbyć się posiedzenie stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone sytuacji w Afganistanie. Dwóch z nich – Francja i Wielka Brytania – mają zamiar złożył wniosek o oficjalne ustanowienie w Kabulu pod auspicjami ONZ „bezpiecznej strefy”, która umożliwi kontynuowanie ewakuacji określonych osób.

Czytaj także: Turcja utrzyma swoją ambasadę w Afganistanie

france24.com/interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz