Prawdopodobnie mają nadzieję, że „czołgowa koalicja” przybliży oczekiwany od dawna przez “pszeków” rozbiór Ukrainy – twierdzi były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew.

We wtorek zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, skomentował Forum Ekonomiczne w Davos. Zwrócił uwagę na dyskusje, dotyczące dostarczania Ukrainie broni, a przede wszystkim czołgów.

„Co za obciach, żeby nie powiedzieć mocniej. (…) Na forum w Davos dyskutują o… dostarczeniu czołgów na Ukrainę” – napisał Miedwiediew we wpisie na Telegramie.

Następnie były prezydent Rosji odniósł się bezpośrednio do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o zbieraniu koalicji państw, które przekażą czołgi Leopard 2 Ukrainie, kpiąc przy tym z jego nazwiska, używając skojarzenia z dudami – instrumentem muzycznym.

„Ta polska duda [wzgl. „polska fujara” – red.] oświadczyła, że zbierają koalicję państw zachodnich, żeby dostarczyć Kijowowi czołgi. Wcześniej w Davos rozmawiano o innych sprawach, typu ekonomia i inne takie. Dobrze, że dziś nie ma tam ani rosyjskiego, ani chińskiego biznesu” – oświadczył Miedwiediew.

„Prawdopodobnie mają nadzieję, że ‘czołgowa koalicja’ przybliży oczekiwany od dawna przez pszeków [pogardliwe określenie Polaków – red.] rozbiór Ukrainy. Tylko w takim razie nie trzeba tworzyć koalicji, lecz wspólnie sformułować dokument – o kapitulacji przegniłego kijowskiego reżimu w celu ochrony ludzi i o przyszłym kształcie tego, co zostanie z Ukrainy [dosł. „z Niezałeżnej”, tu: zruszczona forma ukraińskiego przymiotnika „niepodległa”, w rosyjskiej mowie potocznej synonim Ukrainy – red.]”.

Przeczytaj: Miedwiediew przepowiada zajęcie zachodniej Ukrainy przez Polskę

Czytaj także: Miedwiediew mówi o III wojnie światowej i „gwarancjach bezpieczeństwa” dla Rosji

„Zbieramy koalicję, wspólnotę państw, które przekażą czołgi Leopard 2 Ukrainie. Liczymy tutaj na naszych fińskich partnerów, którzy też dysponują tymi czołgami. Jest cały szereg państw, które te czołgi mają w swoich zasobach i liczę na to, że sojusznicy po kilka, kilkanaście czołgów oddadzą. Wierzę, że dzięki temu uda się sformować brygadę pancerną dla Ukrainy” – powiedział w Davos polski prezydent.

Andrzej Duda oświadczył też, że Polska przekazała Ukrainie ponad 260 poradzieckich czołgów, co w jego ocenie było początkiem ogromnego wsparcia militarnego dla Ukrainy. Według relacji medialnych, powiedział też, że na Ukrainę trafiły prawie wszystkie polskie zestawy przeciwlotnicze Piorun. Wypowiedź ta dotyczy najpewniej systemów wysłanych w I połowie 2022 roku.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply