Rośnie wartość towarów importowanych z Chin do Niemiec. Zwiększa to zależność Niemiec od Chin jako potęgi gospodarczej. Wartość towarów importowanych z Chin do Niemiec wzrosła o prawie 37 proc.

Handel zagraniczny Niemiec z Chinami traci równowagę. Z opublikowanej we wtorek analizy agencji Germany Trade and Invest (GTAI) wynika, że Chiny tracą na znaczeniu dla niemieckiego eksportu, jednak gwałtownie wzrasta import z Chin. “Zależność od Chin rośnie, a deficyt handlowy zmierza w kierunku negatywnego rekordu” – piszą autorzy raportu, na który powołuje się Deutsche Welle. Analiza uwzględnia dane Federalnego Urzędu Statystycznego do listopada 2022 roku.

W 2022 roku Chiny (po raz siódmy z rzędu) pozostały najważniejszym partnerem handlowym Niemiec – podkreśla GTAI. Chiny spadły jednak z drugiego na czwarte miejsce, jeśli chodzi o listę najważniejszych odbiorców niemieckich towarów.

Wartość towarów importowanych z Chin do Niemiec wzrosła o prawie 37 proc. Poniżej średniej znalazł się z kolei wzrost eksportu do Chin – o 3,7 proc. GTAI uważa, że deficyt handlowy może osiągnąć w 2022 roku szczytowy poziom.

Zobacz także: Niemcy apelują do przywódcy Chin. Chodzi o Putina

Dobrym sygnałem dla eksportu jest odejście Chin od polityki “zero Covid” – uważa agencja. GTAI podkreśla jednak, że nastroje wśród niemieckich firm w Chinach pozostają stonowane.

W analizie wskazano, że najważniejszym rynkiem eksportowym dla Niemiec są USA. W ubiegłym roku zyskał on dodatkowo na znaczeniu. Firmy z Niemiec sprzedały też znacznie więcej towarów do Polski i Austrii.

GTAI to agencja rządu niemieckiego ds. handlu zagranicznego i inwestycji.

Zobacz także: Chiny kupiły udziały w największym niemieckim porcie

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply