Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu planowanych inwestycji w zakresie farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Miałyby one negatywnie wpłynąć na zdolności obronne kraju oraz NATO. O sprawie poinformowała gazeta „Dagens Nyheter”.

Siły zbrojne Szwecji wyrażają sprzeciw m.in. wobec budowy farmy wiatrowej Aurora z 370 na południe od Gotlandii. Wojskowi powołują się na „wzrost bezpośredniej (obcej) aktywności wojskowej” oraz konieczność „zwiększonej obecności na Bałtyku”.

„Dagens Nyheter” zauważa, że wojsko nigdy nie podaje dokładnych powodów decyzji ze względów bezpieczeństwa. Brane są jednak pod uwagę cztery aspekty: szkolenie marynarki wojennej oraz sił powietrznych, często we współpracy z innymi krajami, działalność radarów i innych czujników na wodzie i pod wodą, komunikacja radiowa, a także gromadzenie danych wywiadowczych.

Jak wskazał Szwedzki Instytut Badań nad Obronnością (FOI), turbiny wiatrowe mogą ograniczać widoczność, a także wytwarzają echo radarowe, przez co zmniejszają szanse na wykrycie przeciwnika. Elektrownie wiatrowe i kable na dnie morza mogą również powodować zakłócenia elektromagnetyczne, które wpływają na podwodne czujniki i fale radiowe. Farmy wiatrowe są problematyczne również dla sił powietrznych – utrudniają przeloty na niskim pułapie.

Projekty morskich farm wiatrowych realizowane są również przez Polskę. Jak informowaliśmy, grupa Orlen i Northland Power rozpoczęły w Gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power.  Zgodnie z harmonogramem farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.

Baltic Power to obecnie najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Spółka zakończyła 2022 rok pełnym zabezpieczeniem umów na wszystkie kluczowe komponenty niezbędne do powstania farmy wiatrowej w ramach zaplanowanego łańcucha dostaw.

Kresy.pl / dn.se

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz