Celem organizowanych kursów języka arabskiego ma być sprawienie, żeby pracownicy szwedzkich bibliotek potrafili lepiej porozumiewać się z coraz liczniejszymi w Szwecji osobami mówiącymi po arabsku.

Jak informuje Sveriges Radio, szwedzcy bibliotekarze uczestniczą w kursie języka arabskiego. Zajęcia odbywają się m.in. w miastach Helsingborg i Malmö. Kurs jest finansowany ze środków regionu administracyjnego Skania.

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnącą liczbę mieszkańców Szwecji posługujących się językiem arabskim. Celem akcji jest sprawienie, żeby pracownicy szwedzkich bibliotek potrafili się lepiej porozumiewać z osobami mówiącymi po arabsku. Udział w szkoleniu nie jest obowiązkowy, lecz dobrowolny. Akcję zaproponowały lokale władze.

Obecnie, język arabski jest drugim najczęściej używanym w Szwecji. Według dostępnych danych posługuje się nim prawie 400 tys. osób. Liczba arabskojęzycznych mieszkańców kraju znacząco wzrosła po 2015 r., wraz z masowym napływem imigrantów z Bliskiego Wschodu. To spowodowało, że po arabsku mówi się już w niektórych szkołach i przedszkolach. Co ciekawe, liczba arabskojęzycznych mieszkańców kraju przekroczyła już liczbę tych, którzy posługują się fińskim (obecnie 200 tys.). Dla porównania, w 2012 roku oficjalnie językiem arabskim jako ojczystym posługiwało się 155 tys. ludzi w Szwecji.

Bibliotekarze ze Scanii, jak podano, oceniają propozycję lokalnych władz raczej entuzjastycznie. Cześć z nich uważa, że dzięki lepszej znajomości arabskiego biblioteki staną się „bardziej ekskluzywne”, odwiedzający je ludzie docenią to.

W Szwecji są już specjalne programy po arabsku w publicznych szwedzkich mediach, w telewizji i radio. W kraju tym pojawiły się też arabskojęzyczne gazety, a wiele artykułów w sieci tłumaczonych jest na arabski. Ponadto, dzieci z rodzin imigranckich chętnie uczęszczają do przedszkoli, w których jest on głównym językiem.

Przypomnijmy, że dwa miesiące temu szwedzkie media opisujące sytuację w Goeteborgu pisały, że walczące ze sobą gangi, m.in. kurdyjski, przejmują w kontrolowanych przez siebie dzielnicach funkcję policji. „Lokalne służby są bezradne, a sytuacja wywołała ogólnokrajową debatę na temat zaostrzenia w Szwecji kar za przestępstwa” – podawała PAP.

PRZECZYTAJ: Szwecja: Problemu imigrantów nie da się wyciszyć

Czytaj także: Gangi imigrantów terroryzują Szwecję

polsatnews.pl / trtworld.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply