Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze Wojska Polskiego odparli próbę nielegalnego przekroczenia granicy przez ponad 220 osobową grupę cudzoziemców.

Jak poinformowała w środę służba prasowa SG, funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze Wojska Polskiego odparli próbę nielegalnego przekroczenia granicy przez ponad 220 osobową grupę cudzoziemców.

W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Białowieży 10 kwietnia około godz. 10:00 doszło do próby siłowego przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przez rzekę graniczną Przewłoka. Grupa ponad 220 cudzoziemców próbowała nielegalnie w ten sposób dostać się do Polski. Cudzoziemcy byli bardzo agresywni – rzucali konarami drzew i kamieniami w kierunku patroli Straży Granicznej i Wojska Polskiego, by w ten sposób utorować sobie drogę na zachód Europy. W trakcie zdarzenia odebrano cudzoziemcom niebezpieczne narzędzie zrobione z drewna i gwoździ.

Próba ta została skutecznie udaremniona. Migranci wycofali się w głąb Białorusi.

Od kilku tygodni wzrasta liczba prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy przez cudzoziemców. Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że w ostatnich dniach najwięcej tego typu prób – 305 – odnotowano w czwartek. W piątek takich zdarzeń było 202, w sobotę 296, natomiast w niedzielę 227. Migranci na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży kilkukrotnie forsowali graniczne rzeki. Podczas jednego z takich zdarzeń jednorazowo granicę nielegalnie usiłowało pokonać 115 osób.

Jak czytamy, funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczyli również w akcjach pomocowych ratujących migrantów. “Zespół interwencyjny o charakterze poszukiwawczo – ratowniczym z Placówki SG w Białowieży udzielał pomocy 11 obywatelom Sudanu.  Przybyły na miejsce ZRM dwóch z nich przewiózł do szpitala w Hajnówce. Funkcjonariusze z tej samej Placówki udzielali też pomocy obywatelce Etiopii. Ona także umieszczona została w szpitalu w Hajnówce” – podaje SG.

W trakcie pierwszego tygodnia kwietnia funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG odnotowali ponad 1600 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy.

W ubiegłym tygodniu SG informowała, że od początku roku odnotowano ponad 4,5 tysiąca takich przypadków. Najczęściej imigranci próbują przedostać się do Polski, przekraczając odcinki granicy ochraniane przez Placówkę Straży Granicznej w Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych.

Regularnie zatrzymywani są też kolejni przemytnicy ludzi. Zwracaliśmy uwagę, że obcokrajowcy stanowili ponad 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego).

Kresy.pl/SG

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply