Choć niemal wszystkie niemieckie bojowe wozy Puma, które w grudniu ub. roku uległy awarii, znów sprawne, to nie wiadomo, czy będą służyć w tzw. szpicy NATO – podaje „Deutsche Welle”.

W połowie grudnia niemiecki „Spiegel” poinformował, że bojowe wozy piechoty Puma niemieckiego wojska, które miały być używane przez siły szybkiego reagowania, wykazują dużą liczbę usterek. Według listu dowódcy 10 Dywizji Pancernej w Feitscheheim do inspektora armii, 18 wozów Puma, które zostały użyte w strzelaniu podczas szkolenia, zostało unieruchomione, a ich „zdolność bojowa spadła do zera”. Kolejne dwa pojazdy, które były w eksploatacji, również zawiodły z powodu wad wieży.

Opisywana sprawa wpłynęła na decyzję ministerstwa obrony Niemiec o rezygnacji z zakupu pojazdów Puma dla Bundeswehry. Minister obrony Christine Lambrecht zakazała ich użytkowania w ramach tzw. sił szybkiego reagowania NATO, zwanych też „szpicą” Sojuszu.

 

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował we wtorek, że 17 z 18 wozów Puma zostało naprawionych. Jak podano, „prawie wszystkie usterki były banalne”. Gruntownych napraw wymagał jeden pojazd, w którym doszło do pożaru kabla.

Jak podaje serwis „Deutsche Welle”, w rozmowie z agencją dpa rzecznik Ministerstwa Obrony Niemiec przyznał, że dostępny jest raport o stanie szkód, ale nie ujawnił żadnych szczegółów. Wiadomo tylko, że opracowywany jest plan, w jaki sposób wozy Puma „mogłyby być wykorzystywane w dłuższej perspektywie, także w warunkach bojowych”.

„Deutsche Welle” zaznacza, że sprawa awarii wozów Puma przyćmiła objęcie przez Niemcy z dniem 1 stycznia br. rotacyjnego przywództwa w siłach szybkiego reagowania NATO.

Ponadto, nie wiadomo jak poważne były problemy techniczne niemieckich wozów bojowych piechoty.

W Niemczech opozycja krytykuje działania rządu, uważając, że działał zbyt wolno. Według CDU/CSU, minister Lambrecht złamała swoją obietnicę jak najszybszego stworzenia jasnej sytuacji w sprawie Pum. Co więcej, wchodząca w skład koalicji rządowej partia Zielonych domaga się szybkiego wyjaśnienia kontrowersji.

Zobacz też: Najnowsza wersja BWP Puma osiągnęła gotowość bojową [+VIDEO]

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz