Szlakiem Jagiellonów

Polacy mieszkający w Wilnie i na Wileńszczyźnie z zainteresowaniem przyjęli inicjatywę Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” z siedzibą w Lublinie, dążącej do reaktywowania w charakterze atrakcji turystycznej dawnego „Szlaku Jagiellonów”.

Wiódł on niegdyś z Krakowa do Wilna przez Sandomierz, Lublin, Brześć, Wołkowysk i Ejszyszki. Druga jego odnoga prowadziła z Krakowa na Opatów, Lublin, Grodno i Merecz.

Prezes organizacji „Szlak Jagielloński” Janusz Kopaczek chciałby odrodzić stary trakt, doprowadzić do jego oznakowania i stworzenia interaktywnej mapy powiązanej z GPS, a także przewodnika i filmu. W jego zamyśle odtworzony szlak miałby służyć rozwojowi turystyki miedzy Polską, Białorusią a Litwą, a także zapomnianych już często miasteczek.

Organizacja „Szlak Jagielloński” szuka obecnie dla siebie partnerów na Litwie i Białorusi. Nawiązała współpracę z wileńskim Muzeum Narodowym – Pałacem Władców. W tym roku działacze „Szlaku” przejadą po dawnej trasie łączącej Kraków i Wilno po raz pierwszy. Wyruszyli z Wilna 27 czerwca i zakończą wyprawę 7 lipca w Krakowie.

(mak)/(„Tygodnik Wileńszczyzny”)/Kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz