Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin powiedział, że według ostatnich ukraińskich danych w Polsce mieszka już 1,4 mln Ukraińców. Jego zdaniem, sytuacja migracyjna Ukrainy jest katastrofalna.

– Sytuacja u nas [na Ukrainie – red.] jest właściwie katastrofalna – każdego roku wyjeżdża około miliona Ukraińców – powiedział w poniedziałek Klimkin podczas talk-show „Wolność Słowa” stacji ICTV. – Uważamy, że ta sytuacja niestety w najbliższym czasie utrzyma się – dodał. Wcześniej ukraiński minister twierdził, że każdego miesiąca z Ukrainy wyjeżdża 100 tys. pracowników.

Przeczytaj: Ukraiński ekspert: przez kolejne 2-3 lata liczba Ukraińców pracujących w Polsce będzie rosnąć

Szef ukraińskiego MSZ podał też ogólne dane dotyczące liczby Ukraińców, którzy żyją w Polsce. Jak informuje agencja Interfax Ukraina, podczas programu Klimkin powiedział, że według ostatnich danych w naszym kraju jest 1,4 mln Ukraińców.

Przeczytaj: Kempa: w Polsce może być już ponad 2 mln Ukraińców

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraińskie służby szacują, że obecnie za granicą pracuje około 5,5 mln Ukraińców. Jednak według portalu „Nowoje Wremja”, nieoficjalne dane wskazują, że liczba ta może być znacznie wyższa i sięgać nawet 8-9 mln osób.

Pod koniec sierpnia br. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podczas spotkania w MSZ Ukrainy w Kijowie szacował, że w Polsce żyje i pracuje ponad milion Ukraińców, zaznaczając, że nie ma dokładnych danych na ten temat. Podkreślił, że wpłacają oni pieniądze do budżetu państwa polskiego, płacą składki emerytalne, a część pieniędzy wysyłają na Ukrainę. Według niego, do tej pory Kartę Polaka otrzymało około 200 tys. Ukraińców, ale dane te wymagają weryfikacji.

Interfax.com.ua / nv.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz