Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin powiedział, że według ostatnich ukraińskich danych w Polsce mieszka już 1,4 mln Ukraińców. Jego zdaniem, sytuacja migracyjna Ukrainy jest katastrofalna.

– Sytuacja u nas [na Ukrainie – red.] jest właściwie katastrofalna – każdego roku wyjeżdża około miliona Ukraińców – powiedział w poniedziałek Klimkin podczas talk-show „Wolność Słowa” stacji ICTV. – Uważamy, że ta sytuacja niestety w najbliższym czasie utrzyma się – dodał. Wcześniej ukraiński minister twierdził, że każdego miesiąca z Ukrainy wyjeżdża 100 tys. pracowników.

Przeczytaj: Ukraiński ekspert: przez kolejne 2-3 lata liczba Ukraińców pracujących w Polsce będzie rosnąć

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Szef ukraińskiego MSZ podał też ogólne dane dotyczące liczby Ukraińców, którzy żyją w Polsce. Jak informuje agencja Interfax Ukraina, podczas programu Klimkin powiedział, że według ostatnich danych w naszym kraju jest 1,4 mln Ukraińców.

Przeczytaj: Kempa: w Polsce może być już ponad 2 mln Ukraińców

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraińskie służby szacują, że obecnie za granicą pracuje około 5,5 mln Ukraińców. Jednak według portalu „Nowoje Wremja”, nieoficjalne dane wskazują, że liczba ta może być znacznie wyższa i sięgać nawet 8-9 mln osób.

Pod koniec sierpnia br. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podczas spotkania w MSZ Ukrainy w Kijowie szacował, że w Polsce żyje i pracuje ponad milion Ukraińców, zaznaczając, że nie ma dokładnych danych na ten temat. Podkreślił, że wpłacają oni pieniądze do budżetu państwa polskiego, płacą składki emerytalne, a część pieniędzy wysyłają na Ukrainę. Według niego, do tej pory Kartę Polaka otrzymało około 200 tys. Ukraińców, ale dane te wymagają weryfikacji.

Interfax.com.ua / nv.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz