Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass w trakcie spotkania w ramach „Dialogu z obywatelami” w Berlinie, mówił o relacjach swojego kraju z państwami Europy Środkowo-Wschodniej.

Wypowiedź szefa niemieckiej dyplomacji cytuje portal dw.com.pl. Heiko Maas, który pełni funkcję szefa szefa MSZ objął od marca, powiedział: Nie możemy dopuścić do rozpadu Unii na różne podgrupy i do powstania nowych granic. Musimy zasypać powstałe w ostatnich latach szczeliny między Północą a Południem oraz między Wschodem a Zachodem. Musimy nauczyć się patrzenia na Europę oczami innych Europejczyków, aby lepiej rozumieć ideę Europy.

Niemiecki polityk dodał, że krajom Europy Środkowo-Wschodniej nie można okazywać wyższości moralnej, tylko starać się o porozumienie. Maas dodał, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej przeżyły rozpad komunizmu i totalną zmianę swoich warunków życia, a Unia Europejska była dla nich przede wszystkim obietnicą wolności i dobrobytu.

Pouczenia z Berlina odnoszą jednak z pewnością mniejszy skutek, niż mądre propozycje zmierzające do zrównoważenia interesów – powiedział niemiecki socjaldemokrata.

Wcześniej, w niedzielę, przed lekceważeniem krajów “Nowej Unii” ostrzegał szef Bundestagu Wolfgan Schaeuble: Obserwując niektóre dyskusje pomiędzy Brukselą a krajami takimi jak Polska i Węgry, ale także Czechy czy Słowacja, apeluje: nie sprawiajmy wrażenia aroganckich

Mogę zrozumieć, że Wschodni Europejczycy mają czasami poczucie, że ich argumenty się nie liczą. Wielu Niemców ze wschodniej części kraju (byłej NRD), po zjednoczeniu też miało wrażenie, że w zdominowanej przez Niemców zachodnich debacie nikt ich nie słucha – powiedział Schaeuble.

Kresy.pl / dorzeczy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply