W wojskach obrony terytorialnej będą żołnierze wyspecjalizowani w działaniach na rzecz ochrony granicy – oświadczył w sobotę wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. Wicepremier podpisał decyzję o zatwierdzeniu koncepcji Komponentu Obrony Pogranicza, stanowiącego część WOT.

Podpisanie decyzji nastąpiło w czasie sobotniej uroczystej przysięgi w Kolnie (Podlaskie), złożonej przez nowych żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szef MON podkreślił, że na Ukrainie toczy się wojna, a Polska miała do czynienia z atakiem hybrydowym z Białorusi. Zaznaczył, że wciąż dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Miejmy świadomość tego, że agresja rosyjska nie ustaje. Że pewnie 'władcy Kremla’ postanowią wykorzystać trudną sytuację w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, żeby znowu rzucać tych ludzi na granice Unii Europejskiej” – powiedział, cytowany przez PAP.

„Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani z większą siłą, postanowiłem zaakceptować koncepcję dotyczącą powołania – w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej – Komponentu Obrony Pogranicza” – przekazał.

Poinformował, że już teraz będzie to dziesięć batalionów żołnierzy w czterech województwach na granicy wschodniej: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim. Komponent Obrony Pogranicza ma liczyć docelowo 7500 żołnierzy.

Zobacz także: Jesienią rozpoczną się testy nowego umundurowania dla Wojska Polskiego [+FOTO]

„Będzie się on rozwijał, tak, żebyśmy doszli do stanu, że żołnierze – w ramach tego komponentu – wyposażeni w odpowiedni sprzęt, będą mogli wspierać Straż Graniczną” – podkreślił Błaszczak.

Wicepremier przypomniał zaangażowanie żołnierzy WOT we wsparcie żołnierzy WP i funkcjonariuszy SG w czasie kryzysu na granicy z Białorusią. „Ale chodzi o powołanie komponentu, który będzie się specjalizował właśnie w takiej formule służby” – dodał.

Zobacz także: Wiceszef MON: Jest poważne ryzyko wojny z Rosją, będziemy się z nim jeszcze mierzyć od 3 do 10 lat

„Oczywiście odwołujemy się do tradycji sprzed II wojny światowej, wtedy też obok Straży Granicznej był Korpus Ochrony Pogranicza, jako formacja wojskowa” – powiedział, odnosząc się do nazwy komponentu.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Zostały utworzone 1 stycznia 2017 roku. Liczą ponad 34 tys., którzy szkolą się obecnie w 18 brygadach obrony terytorialnej.

Czytaj także: Żołnierze odchodzą z Wojska Polskiego

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz