Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Pentagon podniósł ocenę zagrożenia kontrwywiadowczego ze strony Izraela do poziomu krytycznego („critical”), czyli najwyższego w stosowanej klasyfikacji – podała w piątek stacja NBC News, powołując się na dwóch obecnych i jednego byłego urzędnika USA.
Według NBC decyzję w ostatnich tygodniach podjęła Defense Intelligence Agency (DIA), czyli wywiad wojskowy Pentagonu. Agencja miała opublikować wewnętrzny komunikat opisujący zmianę oceny zagrożenia ze strony Izraela. Jeden z obecnych urzędników USA, cytowanych przez stację, miał widzieć ten dokument.
Fiński minister obrony Antti Häkkänen odmówił zgody 14 nabywcom spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na zakup nieruchomości w Finlandii.
Część spraw dotyczyła miejscowości położonych na wschodzie kraju, w pobliżu granicy z Rosją.
Według fińskiego ministerstwa obrony wnioski złożyli obywatele albo firmy należące do obywateli Chin, Ukrainy, Turcji i Indii. Chodziło o nieruchomości w Asikkali, Hyrynsalmi, Imatrze, Laukaa, Pöytyi, Rautjärvi i Rovaniemi. Imatra i Rautjärvi leżą na południowym wschodzie Finlandii, w pobliżu granicy z Rosją. Wnioskodawcy deklarowali cele biznesowe, rekreacyjne lub mieszkaniowe.
Tajwańska straż przybrzeżna poinformowała, że skierowała jednostki w rejon wód na wschód od wyspy w odpowiedzi na chińską operację morską. Tajpej ocenia, że działania Pekinu naruszają prawo międzynarodowe i podkreśla, że Chiny nie mają tam praw suwerennych. (more…)
„The Economist” zwraca uwagę, że gwałtowne zwiększanie wydatków obronnych przez Niemcy zaczyna budzić we Francji niepokój o przyszły układ sił w Europie.
Według tygodnika Paryż, który przez dekady uważał się za najważniejszą potęgę wojskową Unii Europejskiej, musi liczyć się z tym, że Berlin może w ciągu kilku lat uzyskać zdecydowaną przewagę finansową i przemysłową w dziedzinie obronności.
Brytyjski tygodnik wskazuje, że niemieckie dozbrojenie jest konsekwencją rosyjskiej inwazji na Ukrainę, presji Stanów Zjednoczonych na europejskich sojuszników oraz zmiany polityki bezpieczeństwa w Berlinie. Niemcy, które przez lata były krytykowane za niskie nakłady na armię, obecnie planują jeden z największych programów zbrojeniowych w Europie.
Władimir Putin oświadczył, że Rosja jest gotowa do porozumienia z Ukrainą na podstawie ustaleń omawianych podczas spotkania z Donaldem Trumpem w Anchorage. Rosyjski przywódca przekonywał, że Moskwa zgodziła się na kompromisy, ale oczekuje takiej samej decyzji ze strony Kijowa. (more…)
Władze Stanów Zjednoczonych rozważają przejęcie zamrożonych w ramach sankcji irańskich aktywów finansowych i użycie ich na rzecz monarchii Zatoki Perskiej.
Informację taką podał w niedzielę, za agencją Reutera, portal Al Mayadeen. Źródło agencji podało, że sekretarz skarbu USA Scott Bessent powołał zespół, który ma oszacować wartość szkód wyrządzonych sojusznikom Waszyngtonu w Zatoce Perskiej. Iran przeprowadził ataki rakietowe i dronami na terytorium arabskich monarchii, ponieważ goszczą one amerykańskich żołnierzy i instalacje wojskowe wykorzystywane do wojny przez Irańczykom.
Administracja Donalda Trumpa rozważa użycie zamrożonych, w ramach amerykańskich sankcji, irańskich środków finansowych na prace remontowe i konstrukcyjne w państwach arabskich sojuszników.
Szef Izraelskiej Organizacji Obrony Rakietowej wyrzucony z pracy