Jair Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela skrytykował w czwartek nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego w Polsce. Twierdzi, że Polacy niszczą pamięć o Holokauście i jego ofiarach.

Szef izraelskiego MSZ, Jair Lapid, skrytykował w czwartek na Twitterze nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego w Polsce. Twierdzi, że Polacy niszczą pamięć o Holokauście i jego ofiarach. Twierdzi też, że administracja izraelska i amerykańska prowadzą w tej sprawie intensywne rozmowy.

“Obecnie trwają intensywne rozmowy z administracją amerykańską na temat sposobów reagowania na polskie ustawodawstwo graniczące z negowaniem Holokaustu. Nie będziemy milczeć w tej sprawie. Polska nie może dalej niszczyć pamięci o Holokauście i jego ofiarach” – napisał.

Lapid zamieścił również na swoim profilu link do oświadczenia Departamentu Stanu USA, które brzmi:

“Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że polski parlament uchwalił dziś przepisy poważnie ograniczające proces uzyskiwania przez ocalałych z Holokaustu i ich rodzin, a także innych żydowskich i nieżydowskich właścicieli mienia, odszkodowania za mienie niesłusznie skonfiskowane w czasach komunizmu w Polsce. Apelujemy, aby prezydent Duda nie podpisywał ustawy lub zgodnie z przyznanymi mu jako prezydentowi uprawnieniami skierował ustawę do polskiego trybunału konstytucyjnego. Potrzebne są kompleksowe przepisy dotyczące rozstrzygania roszczeń dotyczących skonfiskowanego mienia, aby zapewnić ofiarom pewien wymiar sprawiedliwości. Z takiego prawa skorzystałoby wielu obywateli polskich, a także osoby, które zostały zmuszone do opuszczenia Polski w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, a następnie zostały naturalizowanymi obywatelami innych krajów. Dopóki taka ustawa nie zostanie uchwalona, droga do odszkodowania nie powinna być zamykana dla nowych roszczeń lub oczekujących na rozstrzygnięcie sądów administracyjnych”.

Zobacz też: Sejm przegłosował wywołujące spór projekty ustaw

Na wpis Jaira Lapida zareagował Paweł Jabłoński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych:

“W swoich uwagach do ustawy przyjętej wczoraj przez polski parlament izraelski minister spraw zagranicznych użył określenia „negacja Holokaustu”. Jesteśmy głęboko oburzeni jego doborem słów i zdecydowanie odrzucamy fałszywe oskarżenie. To źle umotywowana próba uzyskania poparcia politycznego w kraju, oderwana od rzeczywistości i samego prawa. Polska zdecydowanie potępia instrumentalne wykorzystywanie tragedii milionów Żydów podczas II wojny światowej w obecnym dyskursie politycznym, a także złowrogie ataki na nasz kraj”.

Zobacz też: Izrael i Maroko otworzą ambasady w swoich krajach za dwa miesiące

Kresy.pl/Twitter

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. wnuk rezuna
    wnuk rezuna :

    Jeżeli oficjalny Minister Spraw Zagranicznych Izraela dopuszcza się takich ordynarnych pogróżek i straszenia Polski Stanami Zjednoczonymi ( tak jakby żydzi mieli większość udziałów w tej spółce ??), należy bezwzględnie ODWOŁAĆ na konsultacje naszego ambasadora w Izraelu. A jak to nie pomoże ( bo na pewno nie pomoże) to należy Wydalić ambasadora Izraela w Polsce. I tak do niczego nam nie potrzebny, raczej żydom do ciągłego pie…nia w Polsce o roszczeniach “bezspadkowych” i innych. To żałosne, że w pakiecie “przyjaźni z USA”, daliśmy sobie sobie wcisnąć “sojusz” z tym wrogiem nr1 Świata Arabskiego. Zaczynam ostatnio odczuwać dużą sympatię do Palestyńczyków, a walecznym narodem irańskim jestem wręcz …urzeczony. Może udałoby się korzystnie wypożyczyć Armii Chińskiej, któryś z naszych poradzieckich poligonów dla ćwiczeń i testowania nowych broni w warunkach europejskich ????………………