Szczyt w Pradze rozpoczęty

W Pradze rozpoczął się szczyt inaugurujący Partnerstwo Wschodnie. To oferta Unii Europejskiej dotycząca bliższej współpracy politycznej i gospodarczej z Ukrainą, Gruzją, Białorusią, Mołdawią, Armenią i Azerbejdżanem.

Partnerstwo Wschodnie obejmuje wiele dziedzin, między innymi współpracę w energetyczną, utworzenie strefy wolnego handlu, liberalizację wizową czy wymianę naukowo-kulturalną. W ten sposób Wspólnota zaczyna zbliżać do siebie kraje zza wschodniej granicy – powiedział szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering. „Partnerstwo Wschodnie to pierwszy krok na drodze do lepszej i ściślejszej współpracy” – podkreślił. “Od zainteresowanych krajów będzie zależało, jak duży będzie to krok” – dodał dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski. Zauważył też, że “zostały stworzone możliwości, które stanowią nową jakość w stosunku do tego, co Unia oferowała wcześniej. Teraz od tych krajów zależy, czy to wykorzystają”.
Wiele będzie też zależało od samej Unii Europejskiej i od tego, jak bardzo zaangażuje się w konkretne projekty dotyczące ściślejszej współpracy. Z listy uczestników szczytu wynika, że część krajów Europy Zachodniej nie jest tym zainteresowana. Nie pojawią się na przykład premierzy Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, nie przyleci też francuski prezydent.

Tymczasem przed Centrum Kongresowym, w którym zorganizowano szczyt zebrało się kilkudziesięciu działaczy protestujących przeciwko rozmowom unijnych liderów z białoruskimi władzami. Wprawdzie w spotkaniu nie weźmie udziału prezydent Aleksander Łukaszenka, tylko białoruski wicepremier, ale opozycjoniści i tak są niezadowoleni. „Zaprosili dyktatorski reżim, a czy to jest Łukaszenka, czy kto inny to nieistotne, dali reżimowi zielone światło” – mówił jeden z protestujących.
Opozycja na Białorusi ma różne zdania na temat rozmów unijnych polityków z białoruskimi władzami. Część uważa, że z reżimem nie należy rozmawiać, inni twierdzą, że trzeba, by go zmieniać i wprowadzać demokratyczne reformy. Pomóc ma w tym współpraca z Unią Europejską w ramach Partnerstwa Wschodniego, które oferuje sześciu krajom, w tym Białorusi, bliższe kontakty polityczne i gospodarcze.

IAR/mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply