Na dzisiejszej sesji Lwowskiej Rady Miejskiej już po raz drugi głosami partii „Swoboda” zablokowano uchwałę o przekazaniu budynku przy ulicy Szewczenki 3-a na Dom Polski we Lwowie. „To sprawa polityczna” – uważa mer Lwowa Andrij Sadowy.

Niepokoi mnie, że dzisiaj podczas sesji plenarnej nie głosowaliśmy za włączeniem do porządku dziennego kwestii Domu Polskiego. Dlaczego znów mamy to przenosić? Nie ma tu żadnych wątpliwości, uchwała jest przygotowana. Ten lokal został przekazany społeczeństwu miasta Lwowa przez Ministerstwo Obrony Ukrainy w celu wykonania międzypaństwowego porozumienia Ukrainy i Polski. Już od kilku miesięcy uchwała ta nie jest głosowana przez „Swobodę”, abyśmy my z kolei mogli przekazać go społeczności dla utworzenia Domu Polskiego. To wielki problem” – komentował Andrij Sadowyj na konferencji prasowej.

Nie mogę zrozumieć co stało się w ciągu ostatniej godziny, bo wczoraj wieczorem była gotowość do głosowania nad uchwałą. Nie głosujemy znów kwestii Domu Polskiego, choć lokal od państwa wzięliśmy. To nie jest nawet nasz miejski lokal, on miał tylko przejść przez miasto, bo to kwestia międzypaństwowych uzgodnień. Polska strona przekazała ukraińskiej społeczności budynek w Przemyślu. My się odwdzięczamy” – dodał mer.

W wrześniu 2012 roku prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz po spotkaniu z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim poinformował, że Ukraina przekaże lokal przy ulicy Szewczenki 3-a we Lwowie na Dom Polski.

tr/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   mohort1772 :

   Z dedykacją dla wszystkich którzy lubią żyć na kolanach od niepoprawnego marzyciela Mohort 1772. Czegóż płaczesz? – staremu mówił czyżyk młody –
   Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody”.
   „Tyś w niej zrodzon – rzekł stary – przeto ci wybaczę;
   Jam był wolny, dziś w klatce – i dlatego płaczę”

  • Avatar
   jax1 :

   Mam nadzieję, że perturbacje ( oględnie mówiąc) związane z budynkiem dla społeczności polskiej we Lwowie (Ukrainie), nie przesłonią 70-lecia apogeum bestialskiego ludobójstwa i grabieży na ludności polskiej, dokonanego przez różnorakie bandy ukraińców w latach 1939-1947 czego znaczącym była zagłada Janowej Doliny 22/23 kwietnia 1943 r.

 1. Avatar
  zap :

  Panowie budynek w Przemyślu należy do społeczności ukraińskiej w Polsce a nie do członków partii „Swoboda” więc nie róbmy z siebie naiwaników bo o żadnej wzajemności w tym wypadku nie może być mowy! Państwo Ukraina i władze miasta Lwowa starają się wywiązać z ustaleń międzypaństwowych, przeszkadza destrukcja jednej partii i za działanie oszołomów ze „Swobody” chcecie wyciągać konsekwencje wobec mniejszości ukraińskiej?

  • Avatar
   mohort1772 :

   PANIE ,ZAP;) Z CAŁYM SZACUNKIEM ,,JAKA SPOŁECZNOŚĆ ”??? TOŻ TO ZAKAMUFLOWANA AGENDA OUN-UPA WSPOMAGANA PRZEZ DIASPORĘ Z USA. ,,(Państwo Ukraina i władze miasta Lwowa starają się wywiązać z ustaleń międzypaństwowych,);; GDYBY ,,COŚ” TAKIEGO STARAŁO SIĘ WYWIĄZAĆ Z MIĘDZYNARODOWYCH TRAKTATÓW TO DAWNO SPACEROWAŁBYM PO LWOWIE LEŻĄCYM W GRANICACH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ.WIĘKSZOŚCI POLITYKÓW I ZWYKŁYCH OBYWATELI PRZYDAŁOBY SIĘ OTRZEŻWIENIE NIECH PAN SPOJRZY NA CAŁĄ ŚCIANĘ WSCHODNIĄ NIE MA TAM JEDNEGO PODMIOTU KTÓRY BYŁBY PRZYJAŻNIE NASTAWIONY DO POLSKI .POCZĄWSZY OD LITEWSKO- ŻMUDŃSKIEGO RATLERKA CIĄGLE SZARPIĄCEGO ZA NOGAWKI POPRZEZ WYTWÓR STALINA TJ BIAŁORUS A SKOŃCZYWSZY NA TYM CZYMŚ ZWANYM UKRAINĄ.TEŻ WYTWOREM STALINA PRZYNAJMNIEJ JEŚLI CHODZI O GRANICE.

   • Avatar
    zap :

    Panie Mohort znowu mnie pan załamuje i sprawia, że czuje się jak bym rozmawiał z uczniem szkoły podstawowej ( bo tak pan widzi świat i stosunki w nim panujące ). „zakamuflowana agenda” )))) Zamiast spacerować po Lwowie może pan spacerować po Polskim Szczecinie, Wrocławiu, Olsztynie, Gorzowie Wlkp., Opolu i takie są teraz granice. A do Lwowa może pan zawsze śmiało pojechać na wycieczke i spokojnie po nim po spacerować))) Napić się wyśmienitego ukraińskiego piwa czy wódki a nawet wina )))) I niech pan sobie w końcu zda sprawe z tego, że Ukraińcy to nie monolit zakochany w OUN-UPA i Banderze ale cała gama poglądów i sympatii politycznych i większości bardzo mili i przyjaźni ludzie. Jak pan tak się rozpisuje o wytworach Stalina to niech pan pamięta, że dla kogoś my kiedyś byliśmy bękartem Wersalu.

    • Avatar
     mohort1772 :

     A Pan Panie ZAP). powinien Pamiętać że swego czasu byliśmy wielkim i pięknym krajem dopiero siła złego na jednego i nasza ślepota doprowadziły do upadku ale nie oznacza to że musimy już po wsze czasy tak egzystować.Nie raz Panu pisałem że Polska bez Wilna Lwowa i całych ziem wschodnich to kadłubek niezdolny do dalszej egzystencji. Widzę że zbyt łatwo przechodzi Pan do zapomnienia o naszej 1000 historii ,a co po przeciwnej stronie ???. A twierdzenia o bękarcie Wersalu wyszły ze strony tych którzy jeszcze 250 lat temu byli rozbici na ponad 1oo ksiąstewek tak w skrócie.A do ich dzisiejszej potęgi doprowadził człowiek dla którego ojczyzną było całe terytorium na którym posługiwano się j niemieckim.(((Ukraińcy to nie monolit zakochany w OUN-UPA i Banderze ale cała gama poglądów i sympatii politycznych i większości bardzo mili i przyjaźni ludzie zgadzam się co do tych którzy mieszkali i mieszkają na terytorium dawnej sowieckiej republiki )))W naszych województwach wschodnich to dzicz zatruta przez Oun Upa Swobodę.((( dla mnie niema nic ZAMIAST JEST POLSKI LWÓW POD OKUPACJĄ i taka propozycja jest nie do przyjęcia((( Zamiast spacerować po Lwowie może pan spacerować po Polskim Szczecinie, Wrocławiu, Olsztynie, Gorzowie Wlkp., Opolu ))) to także były Polskie ziemie i takie są teraz granice.Co nie zmienia faktu że musimy dążyć do odzyskania KRESÓW

     • Avatar
      amstaf358 :

      Mam wrażenie Drogi Panie że w kwestii odzyskania kresów marzy się panu druga wyprawa na KIJÓW,tylko że już nie mamy wodza formatu marszałka a drugiego cudu nad Wisłą raczej nie będzie……..a jacyś nasi wodzowie-pseudo politycy robieni miękkim palcem się do tego ZUPEŁNIE NIE NADAJĄ, a te ziemie które raczył pan wymienić to są tak naprawdę ziemie WYZYSKANE od….Niemców,bo ile na nich byliśmy my, a ile oni?…..

     • Avatar
      zap :

      Panie Mohort byliśmy pięknym i wspaniałym krajem ja bym zaakcentował słowo byliśmy!!! Teraz nie jesteśmy i nie wszyscy Ukraińcy mieszkający na zachodniej Ukrainie są jak ich pan nazwał „dziczą”. Świtnie pan wie, że Polska bez Wilna i Lwowa jest możliwa nie wiem skąd pan takie hasła rzuca? Niech pan będzie troche realistą i przestanie żyć mażeniami o imperium, które nigdy nie powróci )))

     • Avatar
      mohort1772 :

      Panie ZAP Przykro mi że Pan nie widzi możliwości odbudowania naszej potęgi.Realistą to ja jestem w Sądzie lub Urzędzie skarbowym.Ale mam do Pana takie przewrotne pytanie czym jest człowiek bez marzeń i co nas odróżnia od zwierząt.Czy naprawdę uważa Pan że gdyby nie marzenia to w ogóle odzyskalibyśmy kiedykolwiek Niepodległość,a tak od siebie życzę więcej optymizmu może mi Pan wierzyć może kja już nie dotrwam do tych czasów ale Kresy i tak będą Polskie.Czy Pan naprawdę nie rozumie jak olbrzymie straty poniósł i nadal ponosi nasz Kraj w wyniku okupacji tych ziem .

     • Avatar
      zap :

      Tak panie Mohort nie widze żadnej możliwości odbudowania naszej potęgi zwłaszcza w wydaniu jaka się panu marzy. Niepodległość odzyskaliśmy dzieki wielu czynnikom ale pan popada w skrajności, niepodległość mamy i taki mamy kraj jaki potrafimy stworzyć ))) Niech pan nie idzie w okupacyjne scenariusze bo to brzmi śmiesznie i dziecinnie ))) Kresy mają być Polskie? w jaki sposób?

     • Avatar
      mohort1772 :

      Panie ZAP). Dzięki za odpowiedż(((( nie widze żadnej możliwości odbudowania naszej potęgi zwłaszcza w wydaniu jaka się panu marzy.))))) Tutaj ma pan rację ale to jest ocena sytuacji w chwili obecnej , naszym obowiązkiem jest przygotowanie społeczeństwa na przyszłe działania .Jak Pan wie potęga Albionu powstała właśnie w skutek rygorystycznego przestrzegania planów opracowanych na całe dziesięciolecia do przodu. a kto nam zabrania wreszcie oprzytomnieć i wyznaczyć sobie odległe cele??? .(((Niepodległość odzyskaliśmy dzieki wielu czynnikom ale pan popada w skrajności, niepodległość mamy i taki mamy kraj jaki potrafimy stworzyć ))) i tu się z Panem zgadzam więc twórzmy jego siłę i potęgę z mądrości starców i siły młodości i wtedy Kresy wrócą do macierzy czekajmy okazji i zbierajmy siły to zadanie na dzisiaj Jutro może nadażyć się okazja do działania Bądżcie gotowi . ((( Niech pan nie idzie w okupacyjne scenariusze bo to brzmi śmiesznie i dziecinnie ))) Panie ZAP przecież dzisiejsze granice tego czegoś to czysta okupacja i jakoś dla nich nic w tym dziecinnego nie widzą ale nasze świadectwo wielowiekowego trwania na tych ziemiach systematycznie niszczą.(((( Kresy mają być Polskie?))) w jaki sposób? .To żle postawione pytanie .One SĄ POLSKIE tyle że pod czasową okupacją.

     • Avatar
      zap :

      Widze, że ta rozmowa do niczego nie prowadzi. Nie wiem czemu uparcie pan posługuje się terminologią endecką „Kresy do macierzy” i tego typu sprawy ))) zarówno galicja wschodnia jak wileńszczyzna nie wchodziły w skład państwa Mieszka I i pierwszych Piastów weszły w jego skład w okresie późniejszym a Wilno było stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego połączonego unią z koroną wiec spokojnie z tą okupacją tam zawsze była Litwa))) Na Wołyniu w okresie II RP polacy stanowili kilkanaście procent w morzu Ukraińców wiec to kogo mógł by okupować? Ale takie dyskujse są bez sensu bo nigdzie nie prowadzą … Długofalowy plan ok?

  • Avatar
   tutejszym :

   Panie ZAP. Odniosłem wrażenie, że transakcja uruchomienia domów Ukraińsko / Polskich w Przemyślu / Lwowie była transakcją wiązaną. Strona Polska wywiązała się rzetelnie ze swojej części umowy. Strona Ukraińska jest w trakcie finalizacji swojej części. Źle by się stało, gdyby strona Ukraińska straciła wiarygodność, miało by to ( moim zdaniem ) zły wpływ na obraz strony Ukraińskiej w naszym społeczeństwie i nie tylko w naszym. Pan Mohort1772 jest klinicznym przykładem przejścia stanów zakazanych logicznie w stany leczone psychiatrycznie. A tak na marginesie, gdzie jest i co się dzieje z Panem Parnikoza? Pozdrawiam.

   • Avatar
    mohort1772 :

    Panie Tutejszym). nie wtrącaj się Pan do dyskusji że tak powiem ,,ni z gruszki ni z pietruszki ”. Jeśli jest pan typowym przykładem istoty z duszą niewolnika to nie Panu oceniać lot orli ale nie każdy rodzi się wolny i o szerokich ponadczasowych horyzontach.Jeśli można prosić to,,odpiepsz ”się Pan Ode mnie i skończ te swoje pseudo naukowe wycieczki bo to ani mądre ani nic nowego nie wnosi.