„Święto Bohaterów” we Lwowie

W poniedziałek 24 maja kilka tysięcy osób uczestniczyło we Lwowie w „Święcie Bohaterów”, oddając hołd „bojowników o niepodległość Ukrainy”, czyli m.in. przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepanowi Banderze i dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romanowi Szuchewyczowi.

„Święto Bohaterów” zostało ustanowione jako święto partyjne Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (Bandery) na II konferencji OUN-B w kwietniu 1941 roku, na pamiątkę tragicznie zmarłych w miesiącu maju: prezydenta Ukraińskiej Republiki Ludowej Symona Petlury, założyciela OUN Jewhena Konowalca i jednego z głównych ideologów ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego Mykoły Michnowskiego. Od czasu powstania niepodległej Ukrainy święto to jest hucznie obchodzone na zachodzie kraju.

W tegorocznych obchodach we Lwowie wzięli udział m.in. mer Lwowa Andrij Sadowy, przewodniczący lwowskiej rady obwodowej Myrosław Senyk, wiceprzewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ihor Derżko, a także przedstawiciele organizacji kombatanckich i opozycyjnych wobec rządu partii politycznych. Nie wziął w nich natomiast udziału nowy gubernator obwodu lwowskiego, mianowany przez prezydenta Wiktora Janukowycza, Wołodymyr Horbal.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na Cmentarzu Łyczakowskim. W tym samym czasie ulicami Lwowa przebiegł maraton złożony ze studentów Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej, który tradycyjnie przebiegł trasę 11 kilometrów: spod pomnika dowódcy UPA w Biłohoroszczy, gdzie zginął w 1950 roku, do Łyczakowa.

To symboliczna sztafeta, którą chcemy przyciągnąć uwagę w stronę Dnia Bohaterów” – mówił prorektor uniwersytetu Jarosław Tymczak. Jego zdaniem lwowscy studenci kultury fizycznej dlatego honorują Banderę, gdyż uprawiał on lekką atletykę. Roman Szuchewycz był natomiast znanym pływakiem – przekonywał rektor.

Kolejnym elementem uroczystości był wiec pod pomnikiem Stepana Bandery we Lwowie, a następnie pochód ulicami miasta, „Ukraiński marsz”, w którym brali udział m.in. uczniowie lwowskich szkół. „Byliśmy świadkami, jak maszerowali młodzi chłopcy i dziewczęta. Wpatrywaliśmy się w te oczy. Oni wierzą w słowa, które wypowiadają. W ich sercu Bandera, Szuchewycz, Konowalec. Imiona tych bohaterów zawsze będą w naszych sercach” – komentował później mer Andrij Sadowy

Uroczystości zakończyły się w centrum miasta, przy pomniku Tarasa Szewczenki, gdzie zebrał się kilkutysięczny tłum. Głos zabrał m.in. Jurij Szuchewycz, syn dowódcy UPA. „Zebraliśmy się, aby uszanować pamięć naszych bohaterów. Nie bohaterów Związku Sowieckiego. Nie bohaterów Rzeczypospolitej, a naszych bohaterów narodowych” – mówił.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. W wyniku ich działalność ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

tr/Kresy.pl

Zobacz zdjęcia ze Lwowa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz