Flagę wywieszono z inicjatywy mieszczącej się w budynku agencji pracy pośredniczącej w zatrudnianiu Ukraińców. Według części mediów, stała się ona „nieformalnym konsulatem Ukrainy” w Świdnicy.

Do zdarzenia doszło w niedzielę ok. godziny 6 rano w Świdnicy. Trzy osoby, przechodzące obok kamienicy przy Rynku, w której mieści się siedziba Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej zauważyły wywieszoną tam flagę Ukrainy. Jedna z osób, kobieta, wspięła się na ramiona jednego z mężczyzn i ściągnęła flagę. Następnie cała grupa przeszła na nieodległą ulicę, gdzie dwie osoby zerwały flagę z drzewca, podeptały ją i wycierały sobie nią buty.

Wszystko zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu. Dwie osoby zostały szybko zatrzymane przez Straż Miejską i przekazane w ręce policji. Nie wiadomo nic na temat trzeciej osoby.

W komunikacie świdnickiej Straży Miejskiej podkreślono, że w Polsce znieważanie czy niszczenie godła, flagi innego państwa jest karane, jeśli jest ona „wystawiona publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy”.

Czytaj także: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. spalenia flagi. „Nie ma pewności, że to była flaga Ukrainy”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Policja postawiła dwóm zatrzymanym zarzuty kradzieży i zniszczenia mienia. Tłumacząc, że ponieważ flaga została wywieszona prywatnie, a nie przez urząd czy organy władzy, nie można mówić o jej znieważeniu. W polskim kodeksie karnym mowa jest tylko o znieważeniu polskiej flagi.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zastrzegają, że służby dalej będą analizować przypadek pod kątem znieważenia flagi obcego państwa.

W tym samym budynku co Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa znajduje się też siedziba Agencji Pracy Smart Work. Często pośredniczy ona w zatrudnianiu pracowników ściąganych z Ukrainy. To z jej inicjatywy, na budynku wywieszono flagę Ukrainy.

Przedstawiciel agencji, Daniel Lechniuk twierdzi, że doszło do znieważenia flagi obcego państwa. Zaznacza też, że Smart Work zawsze stara się udzielać pomocy, wsparcia i wszelkich informacji obywatelom Ukrainy, pracującym w regionie. Jak informują Radio Zet i „Gazeta Wyborcza”, siedziba agencji „stała się nawet czymś w rodzaju nieformalnego konsulatu tego państwa w Świdnicy”.

Lechniuk powiedział, że podobne sytuacje miały miejsce już wcześniej. Podkreśla, że i tym razem na budynku ponownie zawiśnie flaga Ukrainy.

Wroclaw.wyborcza.pl / radiozet.pl / smswidnica.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Agencja Pracy Smart Work winna dostać po łapach.Wywieszanie flagi banderowskiej Ukrainy z inicjatywy tej agencji to prowokacja.Świdnica to polskie,nie banderowskie miasto,więc wywieszanie w niej flagi banderowskiej Ukrainy to znieważanie Polski-tą uwagę kieruję do świdnickich organów Policji.Funkcja pośrednictwa pracy może być sygnalizowana przez właściwą tablicę informacyjną nie zaś przez ukraińską flagę,co ma zupełnie inną,wrogą Polsce wymowę.