Flagę wywieszono z inicjatywy mieszczącej się w budynku agencji pracy pośredniczącej w zatrudnianiu Ukraińców. Według części mediów, stała się ona „nieformalnym konsulatem Ukrainy” w Świdnicy.

Do zdarzenia doszło w niedzielę ok. godziny 6 rano w Świdnicy. Trzy osoby, przechodzące obok kamienicy przy Rynku, w której mieści się siedziba Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej zauważyły wywieszoną tam flagę Ukrainy. Jedna z osób, kobieta, wspięła się na ramiona jednego z mężczyzn i ściągnęła flagę. Następnie cała grupa przeszła na nieodległą ulicę, gdzie dwie osoby zerwały flagę z drzewca, podeptały ją i wycierały sobie nią buty.

Wszystko zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu. Dwie osoby zostały szybko zatrzymane przez Straż Miejską i przekazane w ręce policji. Nie wiadomo nic na temat trzeciej osoby.

W komunikacie świdnickiej Straży Miejskiej podkreślono, że w Polsce znieważanie czy niszczenie godła, flagi innego państwa jest karane, jeśli jest ona „wystawiona publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy”.

Czytaj także: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. spalenia flagi. „Nie ma pewności, że to była flaga Ukrainy”

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Policja postawiła dwóm zatrzymanym zarzuty kradzieży i zniszczenia mienia. Tłumacząc, że ponieważ flaga została wywieszona prywatnie, a nie przez urząd czy organy władzy, nie można mówić o jej znieważeniu. W polskim kodeksie karnym mowa jest tylko o znieważeniu polskiej flagi.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zastrzegają, że służby dalej będą analizować przypadek pod kątem znieważenia flagi obcego państwa.

W tym samym budynku co Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa znajduje się też siedziba Agencji Pracy Smart Work. Często pośredniczy ona w zatrudnianiu pracowników ściąganych z Ukrainy. To z jej inicjatywy, na budynku wywieszono flagę Ukrainy.

Przedstawiciel agencji, Daniel Lechniuk twierdzi, że doszło do znieważenia flagi obcego państwa. Zaznacza też, że Smart Work zawsze stara się udzielać pomocy, wsparcia i wszelkich informacji obywatelom Ukrainy, pracującym w regionie. Jak informują Radio Zet i „Gazeta Wyborcza”, siedziba agencji „stała się nawet czymś w rodzaju nieformalnego konsulatu tego państwa w Świdnicy”.

Lechniuk powiedział, że podobne sytuacje miały miejsce już wcześniej. Podkreśla, że i tym razem na budynku ponownie zawiśnie flaga Ukrainy.

Wroclaw.wyborcza.pl / radiozet.pl / smswidnica.pl / Kresy.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir :

    Agencja Pracy Smart Work winna dostać po łapach.Wywieszanie flagi banderowskiej Ukrainy z inicjatywy tej agencji to prowokacja.Świdnica to polskie,nie banderowskie miasto,więc wywieszanie w niej flagi banderowskiej Ukrainy to znieważanie Polski-tą uwagę kieruję do świdnickich organów Policji.Funkcja pośrednictwa pracy może być sygnalizowana przez właściwą tablicę informacyjną nie zaś przez ukraińską flagę,co ma zupełnie inną,wrogą Polsce wymowę.