Troje mieszkańców Świdnicy musi oddać równowartość zniszczonej ukraińskiej flagi, a także zapłacić grzywnę.

Mieszkańców skazał Sąd Rejonowy w Świdnicy. Wydany wyrok jest już prawomocny. Łącznie w sprawie zatrzymano trzy osoby. Sąd Rejonowy stwierdził, że 20-letnia Katarzyna S., 21-letnia Marta W. i 26-letni Andrzej B. dopuścili się wykroczenia. Za zniszczenie ukraińskiej flagi wszyscy muszą zapłacić właścicielowi, firmie pośrednictwa pracy, 150 złotych. Dodatkowo każda z tych osób została obciążona grzywną w wysokości 300 złotych.

Pierwotnie policja chciała postawić zarzuty popełnienia przestępstwa, a nie wykroczenia. Miałoby ono polegać na znieważeniu symbolu narodowego, za co grozi kara pozbawienia wolności do roku. Jednak jak wyjaśnia Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy, po zasięgnięciu opinii uznano, że czyn nie wyczerpał artykułu 137 kk – wyjaśnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W Świdnicy z „nieformalnego konsulatu Ukrainy” ściągnięto i podeptano ukraińską flagę [+FOTO]

Do zdarzenia doszło we wrześniu w Świdnicy. Trzy osoby, przechodzące obok kamienicy przy Rynku, w której mieści się siedziba Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej zauważyły wywieszoną tam flagę Ukrainy. Jedna z osób, kobieta, wspięła się na ramiona jednego z mężczyzn i ściągnęła flagę. Następnie cała grupa przeszła na nieodległą ulicę, gdzie dwie osoby zerwały flagę z drzewca, podeptały ją i wycierały sobie nią buty. Wszystko zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.

W tym samym budynku co Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa znajduje się też siedziba Agencji Pracy Smart Work. Często pośredniczy ona w zatrudnianiu pracowników ściąganych z Ukrainy. To z jej inicjatywy, na budynku wywieszono flagę Ukrainy.

Przedstawiciel agencji, Daniel Lechniuk zaznaczał we wrześniu, że Smart Work zawsze stara się udzielać pomocy, wsparcia i wszelkich informacji obywatelom Ukrainy, pracującym w regionie. Jak podawało Radio Zet i „Gazeta Wyborcza”, siedziba agencji „stała się nawet czymś w rodzaju nieformalnego konsulatu tego państwa w Świdnicy”.

Kresy.pl / swidnica24.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jwu
  jwu :

  Dla jednych takie postępowanie to przejaw patriotyzmu ,dla innych barbarzyństwo.Ciekawe których w Polsce jest więcej ? A poza tym, co oznacza określenie, nieformalny konsulat Ukrainy? Czy ci ludzie mieli zgodę ,by tą placówkę tak nazwać ,czy była to typowa samowola ?

 2. zefir
  zefir :

  Zacznijmy od tego,że flaga banderowska wywieszona była nielegalnie.Żadna agencja pracy nie posiada uprawnień do stanowienia polskiego prawa,tak samo jak policja.Agencja pracy w Świdnicy nie jest również placówką dyplomatyczną uprawnioną do reprezentacji Ukrainy w Polsce.Bez tego uprawnienia,ukraińska flaga wywieszana w Polsce symbolizuje lekceważenie konstytucji RP,jest ewidentną prowokacją jakiegoś banderofila i wroga Polski z agencji.Z tego punktu widzenia Policji odbiło,chyba że zbyt dużo Ukraińców w niej służy.O dnie wyroku w imieniu RP nawet nie wspomnę.

  • 1000_szabel
   1000_szabel :

   @zefir Nie ma przepisów zabraniających wywieszenie obcej flagi na terytorium RP. Natomiast te trzy osoby zostały skazane za kradzież i zniszczenie cudzego mienia. Problem polega w antypolskich przepisach, natomiast nie liczyłbym na ich zmianę za obecnych władz.

   • zefir
    zefir :

    @1000_szabel :Owszefirzem,możesz sobie wywiesić obcą flagę na własnym podwórku,nigdy jednak na publicznej ulicy symbolizując skundlenie Polski wobec banderowskiej zagranicy.Są międzynarodowe regulacje uprawniające obce flagowe reprezentacje,nie dotyczy to jednak agencji pracy.Taka agencja pracy jest przecież polska i nikt jej nie zabrania podkreślania swej polskości przez publiczne wywieszanie flagi Polski.Piszesz o antypolskich przepisach,więc powiem Ci,że zmienić je mogą tylko patrioci Polski,jak tych trzech patriotów przez polskojęzyczne organa zdradzonych.

 3. Gaetano
  Gaetano :

  Bardzo pożyteczna akcja polskich patriotów. Jakim prawem to coś powiewa na budynku, który nie jest żadnym oficjalnym przedstawicielstwem kraiku-żartu historii. Osobny temat to policja; czyją stronę bierze. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ukrowska szmata właśnie do tego służy. Do wycierania butów, i nie powinno się tego negować.