“Pełnomocnicy Stowarzyszenia Marsz Niepodległości złożyli do sądu apelacyjnego zażalenie na postanowienie sądu I instancji, który utrzymał decyzję prezydenta Warszawy o zakazie organizacji marszu planowanego na 11 listopada” – poinformował Polską Agencję Prasową (PAP) mec. Adam Janus.

Pełnomocnicy Stowarzyszenia Marsz Niepodległości złożyli zażalenie do sądu apelacyjnego na postanowienie sądu I instancji, utrzymujące decyzję prezydenta Warszawy o zakazie organizacji marszu planowanego na 11 listopada – podała w niedzielę Polska Agencja Prasowa (PAP). Przepisy przewidują, że sąd apelacyjny powinien rozpoznać zażalenie w ciągu 24 godzin od dostarczenia akt sprawy.

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powołując się na negatywną opinię Sanepidu nie zgodził się na organizację tegorocznego Marszu Niepodległości. Organizatorzy wytknęli mu hipokryzję i zapowiedzieli marsz spontaniczny.

Organizatorzy Marszu Niepodległości złożyli od tej decyzji odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd oddalił to odwołanie, utrzymując zakaz. Postanowienie sądu nie jest prawomocne. Pełnomocnik Stowarzyszenia Marsz Niepodległość Adam Janus poinformował w niedzielę po południu, że złożył do sądu apelacyjnego zażalenie na wspomniane postanowienie.

Warszawski ratusz powoływał się na opinię Sanepidu sugerującą, że organizacja takiego wydarzenia “narusza aktualny stan prawny i stanowi zagrożenie transmisji wirusa SARS-CoV-2, co może spowodować wzrost liczby chorych na COVID-19 i przeciążenie służby zdrowia”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rafał Trzaskowski wydając decyzję o zakazie Marszu Niepodległości, powołał się na przepisy Prawa o zgromadzeniach. Przewidują one, że organ gminy wydaje decyzję o zakazie zgromadzenia nie później niż na 96 godzin przed planowaną datą zgromadzenia, w przypadku gdy jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, a także mieniu w znacznych rozmiarach. Zapis obowiązuje także w kontekście zgromadzeń cyklicznych.

Marsz Niepodległości posiada status takiego zgromadzenia od 2017 r.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply