W środę, Ismail Haniyeh przywódca Hamasu informował na antenie al-MayadeenTV o zaoferowaniu przez USA spotkania. Amerykanie zaprzeczają – pisze The Times of Israel.

Lider Hamasu mówił w środę na antenie o wysunięciu propozycji spotkania ze strony amerykańskiej. Według informacji The Times of Israel, administracja Donalda Trumpa nie podejmowała takich starań.

Ismail Haiyeh twierdzi, że amerykanie dwukrotni prosili o spotkanie ich przedstawicielstwa z Hamasem, dwukrotnie miał je odrzucać. Według anonimowego kontaktu gazety w rządzie amerykańskim, nie były składane żadne propozycje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Byliśmy całkowicie przekonani, że spotkania będą wykorzystane do forsowania narracji USA” – mówił lider Hamasu. Partia rządząca Strefą Gazy od 2007 roku, nie uznaje amerykańsko-izraelskiego planu na pokój. Twierdzi, że jest to konspiracja przeciwko Palestyńczykom i ich problemom.

Haniyeh nie poinformował w jaki sposób administracja Stanów Zjednoczonych próbowała skomunikować się z Hamasem, ani gdzie miałoby dojść do spotkania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, ogłoszony przez prezydenta USA Donalda Trumpa „plan pokojowy” dla Palestyny zakłada m.in. danie Palestyńczykom perspektywy powstania państwa palestyńskiego w zamian za uznanie izraelskiej suwerenności nad częścią Zachodniego Brzegu, gdzie znajdują się główne osiedla żydowskich osadników. Z kolei za cenę uznania izraelskiej suwerenności nad częścią Zachodniego Brzegu Palestyńczycy mieliby dostać perspektywę uznania swojego państwa ze stolicą we wschodniej Jerozolimie, względnie na jej przedmieściach. Jednocześnie, Hamas miałby zobowiązać się do wyrzeczenia się stosowania przemocy, rozbrojenia i uznania państwa żydowskiego, albo spodziewać się siłowej interwencji przeciwko sobie. Trump twierdzi, że jego propozycje są korzystne dla obu stron izraelsko-palestyńskiego konfliktu, a sam plan uważa za „historyczną szansę” dla Palestyńczyków na uzyskanie swojego państwa.

Przedstawione przez Trumpa porozumienie zostało szybko odrzucone przez Hamas oraz Palestyński Islamski Dżihad. Podobnie uczyniły władze Autonomii Palestyńskiej. Prezydent Mahmud Abbas nazwał plan „nonsensem” i zapowiedział, że Palestyńczycy nie poddadzą się i będą sprzeciwiać się „pokojowymi środkami”.

The Times of Israel/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz