Stany Zjednoczone uznały rosyjską formację wojskową „Grupa Wagnera” za międzynarodową organizację przestępczą – poinformował w czwartek Departament Skarbu USA.

Jak poinformował w czwartek Departament Skarbu USA, Stany Zjednoczone uznały rosyjską formację wojskową „Grupa Wagnera” za międzynarodową organizację przestępczą.

Departament zamroził aktywa formacji wojskowej w Stanach Zjednoczonych za pomoc w wojnie z Ukrainą.

Partnerzy formacji i inne firmy wchodzące w skład kompleksu wojskowego Rosji — w sumie 6 osób fizycznych i 12 osób prawnych — również zostali objęci sankcjami. Tym samym ustawodawstwo Stanów Zjednoczonych pozwala na nakładanie sankcji na członków i struktury grupy Wagnera.

W szczególności zamrożenie wszelkich aktywów formacji w Stanach Zjednoczonych i zakazanie obywatelom amerykańskim dostarczania funduszy, towarów lub usług.

Stany Zjednoczone przekonywały wcześniej, że grupa otrzymała partię broni z Korei Północnej w celu wzmocnienia sił rosyjskich na Ukrainie, co świadczy o rosnącej roli najemników w wojnie.

Zobacz też: „DW”: Białoruś tworzy odpowiednik rosyjskiej Grupy Wagnera

Przypomnijmy, że nadmierne poleganie Grupy Wagnera na rekrutacji z kolonii karnych ma coraz większe konsekwencje dla zdolności bojowych jednostki – podkreśla Instytut. ISW przypomina poniedziałkową wypowiedź Olgi Romanowej, która kieruje fundacją Ruś Siedząca, broniącą praw więźniów w Rosji. Romanowa powiedziała, że z 50 tys. skazańców, których Grupa Wagnera zwerbowała na wojnę, na polu walki pozostało  jedynie 10 tys. Reszta zginęła, jest ranna, poddała się lub zdezerterowała.

„ISW nie jest w stanie niezależnie potwierdzić tych wyliczeń, ale są one bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę taktyką Grupy Wagnera, polegającą na używaniu więźniów jako mięsa armatniego w bardzo wyczerpujących operacjach ofensywnych” – zaznacza ISW.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz