Ambasada USA w Bejrucie poinformowała, że przekazane Libanowi śmigłowce bojowe mają na celu wzmocnienia bezpieczeństwa granic tego kraju w walkach z dżihadystami.

Pentagon ma przekazać Libanowi sześć lekkich śmigłowców MD530G oraz sześć nowych dronów Scan Eagle, noktowizory, a także inny sprzęt – oświadczyła ambasador USA w Libanie Elizabeth Richard. Przeprowadzone zostaną także szkolenia z użycia przekazanego sprzętu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Richard zaznaczyła, że program pomocy o wartości 120 mln USD ma pozwolić siłom zbrojnym (Libanu) wzmocnić swoje działania obronne w walce z terroryzmem na granicy z Syrią.

ZOBACZ TAKŻE: Gen. Skrzypczak o cenie za Patrioty: Amerykanie wiedzą, że Polacy są politycznie zdeterminowani, by je kupić

Informacja została podana w związku ze środowym spotkaniem głównodowodzącego siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, generała Josepha Votela z premierem Saadem Haririm, jego ministrem obrony Jakubem as-Sarafem i oraz szefem armii generałem Josephem Aounem.

Granica Libanu z Syrią liczy 330 km. W trakcie trwającej od ponad sześciu lat wojny w Syrii znaczna część tej granicy, głównie na północnym wschodzie Libanu, była zajęta przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Pod koniec lipca tego roku działania Hezbollahu i syryjskiej armii doprowadziły do wycofania się dżihadystów z ich przygranicznych bastionów w Libanie. Następnie libańskie siły zbrojne wzmocniły swoją obecność na granicy.

Reprezentant amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych Aram Nerguizan oświadczył, że armia Libanu potrzebowała urządzeń, mających możliwość precyzyjnego uderzania w cel, zbierania informacji i przeprowadzania misji rozpoznawczych z wysokości. Dodał, że przekazane śmigłowce MD530G spełniają wszystkie te kryteria.

Przez ostatnią dekadę Stany Zjednoczone przekazały libańskim siłom zbrojnym uzbrojenie i sprzęt o wartości ponad 1,5 mld Dolarów. Tylko w 2017 r. przekazały Libanowi m. in. sześć lekkich samolotów szturmowych A-29 Super Tucano i 32 wozy bojowe M2A2 Bradleys.

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz