Opublikowane w poniedziałek trzy sondaże są zgodne: przewagę przed czerwcowym referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię mają zwolennicy takiego rozwiązania.

Na ponad dwa tygodnie przed dniem, w którym Brytyjczycy stawią się przy urnach, sondaż przeprowadzony przez firmę ICM mówi o sześciopunktowej przewadze popierających tak zwany Brexit (53:47). Według badań YouGov, mają oni przewagę 4 punktów procentowych (45:41), zaś według telewizji ITV – zaledwie dwa (43:41).

Wymienione sondaże łączy jedno – wszystkie zostały przeprowadzone za pośrednictwem internetu.

Na ich rezultaty zareagował już w poniedziałek premier David Cameron, którego zdaniem opowiedzenie się za Brexitem to „podłożenie bomby pod naszą gospodarkę. Bombę, której lont, co najgorsze, sami podpalamy”. Wystąpił w ten sposób wbrew większości członków własnej partii, skłonnych do porzucenia Unii.

Jeszcze w niedzielę były premier John Major oskarżył zwolenników Brexitu o to, iż ich kampania nie wniosła niczego dobrego, zaś intencje oponentów określił jako „fundamentalnie nieszczere”. Popierający wyjście z UE wskazują między innymi na korzyści gospodarcze, jakie przynieść miałby ten krok.

Referendum, które mieć będzie ogromne znaczenie nie tylko dla Wyspiarzy, ale i dla losów Unii Europejskiej zaplanowane jest na czwartek, 23 czerwca.

Pch24.pl/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz